Cumartesi, Mayıs 18, 2024

İlgili Haberler

Afrikalı öğrenciler ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Gençlik Liderliği Çalıştayı’nda buluştu

- REKLAM -

Afrikalı öğrenciler Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Gençlik Liderliği Çalıştayı’nda buluştu.

Akdeniz Üniversitesi Afro Antalya Öğrenci Topluluğu ile Türkiye’de genelinde öğrenim gören Türkiye’deki Burkina Faso’lu Öğrenciler Derneği iş birliği ile 24-25 Haziran 2023 tarihlerinde ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Gençlik Liderliği Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya Burkina Faso’nun Ankara Büyükelçisi Vinta Some, Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Antoinette Seni ve Burkina Faso’nun Ankara Büyükelçiliği’nden Savunma Ateşesi Kounsaouma Palenfo ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinde 22 ilde okuyan yaklaşık 70 Burkina Faso’lu öğrenci katıldı.

KALKINMA VE REFAHIN YAYGINLAŞMASI İÇİN GENÇLİĞİN LİDERLİĞİ ÖNEMLİ

Sürdürülebilir Kalkınmada ve Terörizmle Mücadelede Gençlik Liderliği temasıyla düzenlenen çalıştayda Kounsaouma Palenfo “Kalkınma için Terörizmle Mücadelede Gençlik Liderliğinin Önemi”, Dr. Mehmet Kanpolat ‘Herkes için Sağlık ve Sağlık Turizmi’ ve Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ise ‘Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Perspektifi’ başlıklı sunum yaptı. Konuşmacılar iki ülkenin ekonomik ve akademik alanda ortak çalışmalarının önemli olduğuna ve sürdürülebilir kalkınma için ülkelerin karşılıklı anlayış ve iş birliğiyle deneyim paylaşımının önemine vurgu yaptı. Ayrıca kalkınmanın ve refah artışının karşısında önemli tehditler olduğu ve bunlardan özellikle Burkina Faso’da yaşanan terörizmin sona erdirilmesi için toplumsal dayanışmaya ve gençliğin liderliğine ihtiyaç olduğu bildirildi.

TÜRKİYE AFRİKA İLİŞKİLERİ GÜÇLENİYOR

Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, ‘Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Perspektifi’ başlıklı sunumunda, küresel sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğine yönelik üretilen teknolojilerin “insanlığın ortak malı” olarak kabul edilmesine vurgu yaptı. Türkiye’nin Afrika Kıtası’yla ilişkileri ve iş birliğinin geliştirilmesi yönünde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın ortaya koyduğu çok boyutlu dış politikasının önemli rol oynadığı belirten Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş Türkiye’nin Afrika politikasının siyasi, insani, ekonomi ve kültür ayaklarını içerecek şekilde ve ikili, bölgesel, kıtasal ve küresel boyutta yürütüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Özçatalbaş bu kapsamda yapılanları şöyle açıkladı; “2002 yılında sadece 12 Büyükelçiliğimiz bulunan Afrika’da faaliyet gösteren Büyükelçilik sayısı 2022 yılında 44’e yükseldi. Büyükelçilikler yanında TİKA, AFAD, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Anadolu Ajansı, Türk Hava Yolları gibi kurumlarla Türkiye’nin kıtadaki faaliyetleri daha da yaygınlaştırıldı. Somut bir gösterge olarak gelişen ekonomik ilişkiler ve artan ticaret rakamlarına göre Afrika Kıtası’yla Türkiye’nin toplam ticareti 2003 yılında 5,4 milyar Dolar iken, 2021 yılı sonunda bu rakam yaklaşık 7 kat artarak 34,5 milyar Dolar seviyesine ulaştı. Afrika ülkeleriyle ikili düzeydeki ilişkilere ek olarak Afrika Birliği’yle ilişkileri de güçlenmekte ve kurumsallaşmaktadır.”

ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİ BULUNMAKTADIR

Türkiye ile Burkina Faso ilişkileri çerçevesinde bilgiler veren Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Türkiye 2012 yılında Burkina Faso Vagadugu Büyükelçiliğini açtığını ve 2014’te ise Burkina Faso’nun Ankara Büyükelçiliği faaliyete geçtiğini belirtti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında 220 milyon ABD Doları’nı aştığını ifade eden Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş “Burkina Faso’nun nüfusu 21 milyon ve yüzölçümü ise 274 bin km²’dir. Afrika’nın dördüncü en büyük büyük altın madenciliği endüstrisine sahip olan Burkina Faso yine dördüncü büyük pamuk üretici ülke durumundadır. Türkiye’nin başlıca ihracat ürünleri çeşitli mamul eşyalar, çimento, sanayi kollarında kullanılan makine ve cihazlar olup, ithalat ürünleri ise kıymetli/yarı kıymetli metaller, pamuk ve pamuk ipliği, yağlı tohum ürünleri olarak sıralanmaktadır. Her iki ülke arasında ekonomik, akademik alanlarda önemli iş birliği potansiyeli bulunmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

REKTÖR ÖZKAN’A DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR

Çalıştay sonunda Afro-Antalya Başkanı Ahamada M. Ambou ile Türkiye genelinde öğrenim gören Türkiye’deki Burkina Faso’lu Öğrenciler Derneği Başkanı Cheick Oumar Fofana özellikle Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’a verdikleri destek ve sağladıkları pozitif ortam için teşekkür etti. Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Antoinette Seni ve Kounsaouma Palenfo da başarılı organizasyonun gerçekleştirilmesini sağladıkları için Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a teşekkürlerini ifade ettiler. Çalıştay, ikinci gününde Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Land of Legend, Kaleiçi ve Sarısu Mesire alanı gibi Antalya tanıtımını içeren gezilerle sonlandırıldı.

- REKLAM -

Son Haberler