İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ege’den “Hollywood” çıktı

Ege Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Emre Bilis’in “Hollywood Sinemasında Din ve İnanç Temsilleri” kitabı okuyucunun beğenisine sunuldu.

Kitap çalışmasının uzun süreli bir emeğin sonucunda ortaya çıktığını ifade eden Doç. Dr. Bilis, “Sinema ve din konusu yurt dışında büyük önem verilen bir çalışma alanı olduğu halde ülkemizde yeterli ilgiye mazhar olamadı. Bu alandaki boşluğu doldurmak, kitabın temel motivasyon kaynağı oldu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığını yürüten ve aynı zamanda doktora danışmanım olan Prof. Dr. Dilek Takımcı hocama kitabımı armağan etmekten dolayı son derece mutluyum” dedi.

Günümüzde insan yaşamına yön veren en önemli kültür endüstrilerinden birinin Hollywood sineması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Bilis, “Son yüzyıldan bugüne ürettiği filmlerle sadece kendi ülke sınırları içinde değil tüm dünyada Amerikan ideolojisini yayan Hollywood, bu bağlamda birçok eserde siyasal, kültürel, estetik ve ekonomik boyutları açısından irdelenir. Ancak Hollywood’un toplumsal yaşamın en önemli fenomenlerinden biri olan din ile ilişkisinin görünür kılınması, Türkiye’de hala bakir bir inceleme alanıdır. Söz konusu tespit, bu kitabın çıkış motivasyonudur” diye konuştu.

Doç. Dr. Ali Emre Bilis Kimdir?

Doç. Dr. Bilis, lisans öğrenimini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde 2002 yılında tamamladı. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Televizyon ve Sinema Anabilim dalında hazırladığı “Dini Yönelimli Türk Televizyon Dizilerinde Oksidentalist Söylem ve Toplumsal Rol Modellerinin Temsili” başlıklı tez çalışması ile 2012’de doktor unvanını aldı. Bilis, akademik yaşamını Ege Üniversitesi ve çok çeşitli vakıf üniversitelerinde sürdürdü. 2019 yılında Gazetecilik ve Medya Çalışmaları alanında Doçentlik unvanını alan Bilis’in temel çalışma alanları arasında medya ve din, Hollywood sineması, medyada toplumsal cinsiyet ve medya okuryazarlığı gibi konular bulunuyor.

Yorumlar kapatıldı.