Çarşamba, Haziran 16, 2021

Gıda güvenliği tehdit altında

İlgili Haberler

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğr. Üyesi Berat Haznedaroğlu, küresel iklim değişikliğinin gıda sistemlerini tehdit ettiğini belirtti. 

Bilim insanı, 2050’de 9 milyara ulaşacağı tahmin edilen insan nüfusunun gıda ihtiyaçlarının artacağını vurgulayarak, “Tarım alanların kaybı her geçen gün artıyor ve bu durum gelecek nesilleri tehdit edecek” diye konuştu.

“Tarım arazileri vasfını yitiriyor”

Küresel iklim değişikliği gıda sistemimizi tehdit ettiğini belirten Haznedaroğlu. “Dünyanın belirli bölgelerinde kuraklıkla mücadele ederken, bazı kısımlarında sel felakatleri yaşanıyor. Hepimiz bunu yaşadığımız kentlerde de fark ediyoruz. Normalde tarım yapılan araziler bu sel ile erozyonlardan etkilenerek, tarım arazisi vasfını kaybediyor. Bu da gıda sistemlerini çok olumsuz bir şekilde etkiliyor. Dünyanın nüfusunun 2050’de 9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu durum, gelecek nesillerin gıda güvenliği sorunları yaşanmasına neden olabilir” dedi.

“Deniz yosunları yok oluyor”

Sadece tarım arazilerinin değil, deniz ve okyanusların da havadaki karbondioksitin suda giderek artan çözünmesinin etkisini yaşadığını söyleyen Haznedaroğlu, “Çözünen karbondioksit, suyun PH (Asit-bazlık dengesi) değerlerini etkileyerek, asiditesini bozuyor. Bu durumda mercanlarla birlikte deniz yosunları da ölüyor. Deniz yosunları, bu ekosistemde besin zincirinin en altında kritik öneme sahip canlılar ve onların kaybı tüm ekosistem üzerinde derin izler bırakıyor” açıklamasını yaptı.

“Sürdürülebilirlik için yapacaklarımız var”

Sürdürülebilirlik konusunda da açıklama yapan Haznedaroğlu, “Bunun için dünya ve ülkeler düzeyinde yapılabileceklerin yanı sıra bizim de atabileceğimiz adımlar var. Sıkça duyduğunuz sürdürülebilirlik kavramı özetle, kendi ihtiyaçlarımızı gelecek nesillerinkini tehlikeye atmadan karşılamak anlamına geliyor. Birleşmiş Milletlerin ortaya koyduğu 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi var. Bunlar toplumsal, ekonomik ve teknolojik birçok anlamda yapılabilecekleri gösteriyor. Bizim de buradan yola çıkarak bu iklim değişikliğinin etkilerine karşı hayatımızı adapte etmemiz gerekiyor. Rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek, kıyılarda artan deniz seviyesine karşı önlemler, sera gazı salınımını azaltmak gibi atılabilecek birçok adım var” ifadelerini kullandı.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 1.’si düzenlenen Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi rekor bir katılımla tamamlandı. Kocaeli...