Pazar, Ağustos 1, 2021

Gürültü engelleyici başlıkla artık EEG mümkün

İlgili Haberler

Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Hikmet Gümüş, patentlediği başlıkla, beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesini ölçen EEG teknolojisinde ilerlemenin önünü açtı.

Spor aktivitesinin, beyin üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini kaydetmek için yola çıkan Gümüş, istenilen her ortamda kayıt alabilen ‘Gürültü Engelleyici EEG Kayıt Başlığı”nı geliştirdi. EEG kaydının çok hassas olduğunu belirten Gümüş, “Öyle ki beyin dalgalarınız kaydedilirken göz kırpmanız bile kaydı etkileyebiliyor. EEG kayıtları bu nedenle hastalar uyurken ve kapalı laboratuvarlarda yapılıyor. Geliştirdiğimiz teknoloji ile artık fabrikada makine başında çalışan bir işçide dahi EEG kaydı alabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Her ortamda kayıt alıyor

Geliştirdikleri başlığın neredeyse her ortamda kayıt alabildiğini vurgulayan Gümüş, şöyle konuştu: “Başlığın içinde Faraday kafesi denen metal ağ bulunuyor. Bu ağ bütün elektriksel aktivitelerin içeriden dışarı veya dışardan içeri gitmesini engelliyor. Geliştirdiğimiz kayıt ünitesiyle EEG kaydını kask içinde yapıyoruz. Böylece dış etkenlerden etkilenmeden beyin aktivitesini ölçebiliyoruz” dedi.

Kaynak: DEÜ

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SAÜ Mezuniyet Programı Belli Oldu

Sakarya Üniversitesi'nin son iki yılın mezunlarını kapsayacak mezuniyet takvimi belli oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören Sakarya Üniversitesi son...