Çarşamba, Haziran 16, 2021

Türkiye’deki 6 projeden biri oldu

İlgili Haberler

TÜBİTAK – NCBR (Polonya) Ortak Proje çağrısı sonuçları açıklandı.

TÜBİTAK – NCBR (Polonya) Ortak Proje Çağrısı kapsamında Türkiye’den desteklenen 6 projeden birisi Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Biyomühendislik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Özlem Yeşil Çeliktaş’ın yürütücülüğünü yaptığı “BIOCANCER” projesi oldu. 

Projenin amacından bahseden Prof. Dr. Özlem Yeşil Çeliktaş, “İlerlemiş meme kanseri metastazı olan hastalarda sağ kalım prognozu oldukça zayıftır ve mevcut tedavi seçenekleri de çok sınırlıdır. Doku mühendisliği ve rejeneratif tıp araştırmalarında büyük ilerlemelere rağmen, insandaki kanser metastaz sürecinin çoklu basamağını, ideal şekilde taklit edebilen in vitro modellere ihtiyaç vardır. Bu sebeple, klinik öncesi çalışmalarda deney hayvanı kullanımı gerektirmeden, meme kanseri metastatik ilerlemesini, yani invazyon (yayılma) ve intravazasyonunu (kan damarına girme) anlamak için, karmaşık ve patofizyolojik olarak ilgili araştırma sorularını çözümlemek adına etkili bir in vitro model geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu yenilikçi projenin amacı; bir mikroakışkan çip içerisinde, üç boyutlu meme kanseri mikroçevresinin oluşturulduğu ve bu yapıdan dolaşıma katılan tümör hücrelerinin izlenebildiği bir ‘çip-üstü-kanser intravazasyon’ modelinin geliştirilmesidir” dedi.

Kaynak: Ege Ajans-İzmir

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 1.’si düzenlenen Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi rekor bir katılımla tamamlandı. Kocaeli...