Cumartesi, Eylül 30, 2023

İlgili Haberler

Cinsel Sağlık Sorunları Ve Tedavisi

- REKLAM -

Cinsel sağlık sorunları birçok kadın ve erkeğin maruz kaldığı sorunlar olarak bilinir. İlişkilerde cinsel birlikteliğin önemli olduğu bilindiğinden dolayı, cinsel birliktelik konusunda eksiklik meydana gelmesi kişilerin tüm hayatlarını olumsuz anlamda etkileyecek bir sebeptir. Bu sebeple cinsel eksiklik sonucunda tüm hayatı olumsuz etkilenecek kişiler, bu sebeplerle karşılaştıklarında uzman bir hekime giderek bu sorunu çözmek için çaba sarf ederler.

Hem genetik hem de çevresel faktörlerden dolayı meydana gelebilecek cinsel eksiklik sorunlarının çözümü için doktorlar tarafından çeşitli yöntemler uygulanır. Genellikle doktorlar cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kişilere önce psikolojik tedavi uygulamayı tercih eder. Bu psikolojik tedaviler genelde terapiler yardımı ile sorunu yaşayan kişinin kendini ve sorunlarını anlatması olarak bilinir.

Doktorların uyguladığı psikolojik tedaviler, cinsel sağlık sorunu yaşayan insanların sorunlarını çözme konusunda yetersiz kaldığı noktada ise ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi ise herkeste farklı dozda uygulanabilen bir tedavi türüdür. Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kişiler, kendileri için uygun görülen tedaviyi düzenli bir şekilde takip ederek cinsel performanslarına kısa sürede kavuşurlar. Bu sayede cinsel ilişki yaşayan kişiler eskisi gibi yaşadıkları ilişkiden tatmin olacağından, yaşadıkları olumsuzluklar ortadan kalkar.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik sorunu, bulunduğumuz dönemde birçok kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununu yaşamanın kişilerin tüm hayatını olumsuz etkileyecek bir sorun olduğu bilinir. İstedikleri gibi cinsel birliktelik yaşayamayan çiftler gerginliklerini günlük hayatlarına yansıtırlar. Kişilerin günlük hayatta iletişim halinde olduğu iş arkadaşları, aile bireyleri ve çevresinde bulunan diğer kişiler bu gerginliği kolaylıkla hissedebilir.

Bu sebeple cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kişiler oldukça hızlı bir şekilde bu sorunlarını çözmek için çaba sarf ederler. Cinsel isteksizlik sorununun genellikle çözülebilen bir sorun olduğu bilinir. Cinsel isteksizlik sorunları hem çevresel hem de genetik sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Bu sorunlardan bazıları;

  • Genetik faktörler; penis şekil bozuklukları, penis eğriliği, penis kısalığı, hormonal bozukluklar gibi kalıtsal faktörler
  • Çevresel faktörler; endişe, stres ve sıkıntılı ruh hali, normalin çok üzerinde kilo, yorgunluk, cinsel ilişki yaşanacak partner ile yaşanan uyumsuzluk gibi dış faktörler olarak bilinir.

Bu sebeplerin erken farkına varıp önlem almak cinsel isteksizlik sorunu yaşamayı önleyici bir tedbirdir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kişiler sorunlarını çözebilmek için uzman bir hekime kontrole giderek tedaviye başlamayı tercih ederler. Doktorlar öncelikle kişilerin bu sorunu hangi sebepten kaynaklı yaşadığını anlamaya çalışır. Soruna sebep olan etken belirlendikten sonra doktorlar kişilerin yaşı, cinsel isteksizlik sorununu ne kadar süredir yaşadığı ve kişinin içinde bulunduğu ruhsal duruma bakarak tedavi yöntemi belirler.

Doktorlar tedavi yöntemini belirledikten sonra hastalarından sabırlı olmalarını bekler. Hastalar da doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemini düzenli bir şekilde takip ederek cinsel sağlık sorunlarını çözer. Ayrıca cinsel sağlık sorunu yaşayan birçok kişinin psikolojisinin de olumsuz olarak etkilendiği bilindiğinden, doktorlar tarafından genellikle cinsel terapiler de yapılması uygun görülür. Genellikle cinsel sağlık sorunlarının doktorlar tarafından tedavi edilebildiği bilinir. Bu sebeple cinsel isteksizlik sağlık sorununu yaşayan kişilerin paniklemeden çözüm yoluna başvurması gerektiği tavsiye edilir.

- REKLAM -

Son Haberler

VPN’lerin Eğitim ve Araştırma Amaçları İçin Kullanımı

Sanal Özel Ağlar (VPN'ler), eğitim ve araştırma dünyasında çeşitli önemli roller üstlenir. Özellikle öğrenciler, öğretim elemanları ve araştırmacılar için...