Pazar, Eylül 24, 2023

İlgili Haberler

Daha Önce Duymadığınız En İlginç ve Birbirinden Farklı Fobiler

- REKLAM -

Korku tamamen içgüdüsel bir durum olarak ortaya çıkar. İnsanlarda sonradan kazanılan korkular olabildiği gibi doğuştan gelen bazı korkular da olabilir. Bazı fobiler insanlarda ciddi krizlere sebep olabilecek kadar ilerleyebilir. Dünyada yaygın olan fobilerin yanı sıra var olduğunu duyduğunuzda şaşırabileceğiniz ilginç fobiler de vardır.

Panfobi

Birkaç farklı isim ile adlandırılan bu fobi her şeyden korkma anlamına geliyor. Herhangi bir şeye karşı spesifik olarak duyulan korkunun çok ötesinde bir durumu yansıtıyor. Var olmayan bir kötülüğe inanma ve buna bağlı olarak her olaya korku ile yaklaşma psikolojisini içeriyor.

Hipnofobi

Çalışma saatleri sebebiyle gün içerisinde uykusuzluk yaşıyor olabilirsiniz. Eve giderek bir an önce uyuma hayali kurduğunuz anlar yaşanabilir. Hipnofobiye sahip kişiler uykuya karşı korku ile yaklaşırlar. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilecek bu korkunun sebepleri arasında tekrarlanan kabuslar veya uykuda ölüm düşüncesi yer alır. Uykusuzluğun vücut ve beyne verebileceği zararlardan dolayı bu fobi tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Eufobi

Alternatif medya sayesinde her şeyden haberdar olabilirsiniz. Ancak bazen iyi haberler almayabilirsiniz. Hayat akışında da sürekli olumsuz şeyler duyuyor olabilirsiniz. Kötü haberlerden rahatsız olarak iyi haberler karşısında sevinmeniz normaldir. Fakat Euphobia sahibi kişiler iyi haber duymaktan korkarlar. Korku ağırlıklı olarak kişinin daha önce yaşadığı ve hayal kırıklığı ile sonuçlanan deneyimlerinden kaynaklanır.

Monofobi

Monofobi, kişinin yalnız kalmaktan çok fazla korktuğu ve takıntı haline getirdiği bir korkudur. Yetişkinlere göre ergenlik çağındaki kişilerde daha sık görülebilir. Monofobi insanlar gibi hayvanlarda da sık sık ortaya çıkabilen bir durumdur.

Ortografobi

Yazım hatası yapma korkusuna ortografobi adı verilir. Ortografi bir dilin geleneksel heceleme sistemidir. Bu tür fobiye sahip olan kişilerin yazılı iletişim becerilerinin zayıf olduğu yönünde bir inanış vardır. Daima yazım hatası yapma korkusu, konsantrasyonun azalmasına etki eder. Aynı zamanda yazma süreci de etkilenir. Dikte çalışması yapılması ortografobinin kontrol edilmesine destek verebilir.

Deipnofobi

Uzun süredir ailenizle yemek yemiyorsanız ve bundan kaçıyorsanız ya da masalarda yapılan sohbetler size sıkıntı veriyorsa deipnofobiye sahip olabilirsiniz. Deipnofobi akşam yemeğinde konuşma korkusu olarak öne çıkar.

- REKLAM -

Son Haberler