Çarşamba, Temmuz 24, 2024

İlgili Haberler

Ege Üniversitesi 65 Yaşında

- REKLAM -

Ege Üniversitesi, Türkiye’nin dördüncü büyük üniversitesi olarak 20 Mayıs 1955 yayınlanan kanunla kuruldu.  

65’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, ülkesine ve bilim dünyasına karşı taşıdığı yüksek sorumluluk bilinciyle; pek çok üniversitenin doğduğu yer olmuş, bilim dünyasına binlerce ‘ilk’ ve yüzbinlerce idealist genç kazandırmıştır.  Ege Üniversitesi olarak,  başarı basamaklarını hızlı ve emin adımlarla tırmanıyor; evrensel nitelikte eğitim programlarımız, güçlü bilimsel araştırma faaliyetlerimiz ve akademik camiada üstlendiğimiz öncü rol ile bilim dünyasında saygın bir konumda bulunuyoruz” dedi.

Ege Üniversitesinin kuruluşunun 65’inci yılında bilim dünyasında daha saygın bir konuma ulaşacağını belirten Rektör Budak,  “Mensubu olmaktan büyük bir onur duyduğum Ege Üniversitesi’nin, bilim dünyasında ulaştığı bu saygın konumu birlikte daha ileri taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. Üniversitemizin 65. Kuruluş Yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyor; bugüne dek Üniversitemizin gelişimine katkıda bulunan tüm yöneticilerimize, akademik ve idari çalışanlarımıza, mezunlarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bilim için hep birlikte üretmeye devam ettiğimiz başarı dolu yıllar dilerim” dedi.

Dev bir bilim üssü

Türkiye’nin dördüncü üniversitesi olarak bilim yolculuğuna başlayan Ege Üniversitesinin dev bir bilim üssü haline geldiğini söyleyen Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi bugün; 17 Fakülte, 9 Enstitü, 4 Yüksekokul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, 10 Meslek Yüksekokulu, 6 Rektörlüğe Bağlı Bölüm ve 41 Uygulama ve Araştırma Merkezini bünyesinde barındıran dev bir bilim üssü haline gelmiştir. Bizler, geleceği inşa edecek nesilleri yetiştiriyor; yarının dünyasında hâkim olacak değerlere yön veriyoruz. Bu nedenle Ege Üniversitesi olarak, yalnızca somut başarılarımızla değil; ideallerimiz, ilke ve değerlerimiz ile de örnek teşkil eden bir tablo çizmeye büyük önem veriyoruz. Temel hedefimiz; Ege Üniversitesi’nin bilime ve insanlığa yüksek fayda sağlayan, nitelikli mezun profiliyle, ülkemizi daima ileri taşıyan bir bilim yuvası olmasıdır. Hedefimize giden yolda, Ege Üniversitesi olarak çok kıymetli bir ayrıcalığa sahibiz. Bizler, yüreklerimizdeki aidiyet duygusu ve bilime tam adanmışlık ruhu ile aynı hedef etrafında buluşan güçlü bir aileyiz” dedi.

Güçlü adımlarla Araştırma Üniversitesi yolunda

Yükseköğretim Kurulunca iki yıl önce yapılan değerlendirmede “Aday Araştırma Üniversitesi” konumunda bulanan Ege Üniversitesinde Araştırma Üniversitesi olma yolunda önemli adımlar atıldı. Rektör  Prof. Dr. Necdet Budak, “Geride bıraktığımız iki yıl içerisinde; Üniversitemiz açısından gururla anacağımız çok kıymetli başarılara imza attık. Üniversitemizi, hak ettiği şekilde ‘Araştırma Üniversiteleri’ arasına taşıma yolunda önemli bir mesafe kat ettik. Üniversitemizdeki tüm koşulları, bilime sunduğumuz faydayı arttıracak şekilde geliştirdik, geliştirmeye devam ediyoruz. Bugün, Ege Üniversitesi, toplam 800’ü aşkın laboratuvarı, yüzde 100 doluluk oranı ile çalışan Ege Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve nüvEGE Kuluçka Merkezi ile kuvvetli bir araştırma altyapısına sahip. Güçlü altyapımız, sanayi ve kamu kurumları ile işbirliğinde geliştirdiğimiz özgün model sayesinde bölge ve ülkemizin kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlıyoruz” dedi.

Sağlık alanında lider üniversite

Ege Üniversitesinin bünyesinde bulundurduğu Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile sağlık alanında pek çok ilke imza attıklarını ifade eden Prof. Dr. Budak, “Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi hastanelerimiz, Sağlık Bakanlığı tarafından  ‘A Plus Hastane’ ilan edildi. Sağlık altyapımızı kuvvetlendirmeye yönelik yaptığımız her çalışma, bugün tüm dünyanın mücadele ettiği COVID-19’a karşı güçlü bir duruşa sahip olmamızı sağladı. Hastalığın test, tanı ve tedavisinde üstlendiğimiz rolün yanı sıra; başarıyla sürdürülen milli DNA aşısı geliştirme çalışmalarına da öncülük ediyoruz. Bugün, her anlamda daha güçlü bir üniversite olarak,  fayda ve hizmet ağımızı toplumun tüm kesimlerine ulaştırıyor; ülkemizin ihtiyaçlarının karşılanmasında aktif bir rol üstleniyoruz” diye konuştu.

Ege Üniversitesi, Türkiye’nin alanlarında ilk ve tek olan Botanik Bahçesi, Tabiat Tarihi, Etnografya, Kağıt ve Kitap Sanatları müzeleri, tarihi yapıları, köşkleri, anıt ağaçları, zengin florası- faunasu ve sürdürülebilir yeşil kampüsü ile fark yaratıyor.

Kaynak: Ege Ajans-İzmir

Son Haberler

SEO ve SEO Hizmeti Nedir?

Dijital pazarlamanın en önemli bileşenlerinden biri olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmasını...