Cumartesi, Ocak 23, 2021

Akdeniz Üniversitesi’nde Konvelesan Plazma Tedavisine Başlandı

İlgili Haberler

Kovid-19 İzmir ekonomisini nasıl etkiledi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  hemen hemen her sektörde   etkisini sürdüren Kovid - 19 salgınının İzmir ekonomisi üzerindeki...

Boğaziçi, aşıda deney aşamasına geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK koordinasyonunda oluşturulan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışma grupları arasında yer alan Prof....

Yerli ilaç çalışmalarında sona gelindi

GTÜ’ de yürütülen Covid-19 pandemi tedavisinde yaygın olarak kullanılan Favipiravirin sentezi ve üretimine yönelik çalışmalar sonuçlanıyor. Dışa bağımlılığı ortadan...
- REKLAM -

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde konvelesan plazma tedavisine başlandı.

Kentte, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan 27 yaşındaki bir kişinin tedavisinin ardından alınan konvelesan plazma, yoğun bakımdaki 78 yaşındaki hastaya aktarıldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, AA muhabirine, üniversite hastanelerinin her zaman vatandaşın sağlığı için çalıştığını söyledi.

Bağışçıya ve ekibine teşekkür eden Ünal, “Akşam saatlerinde üniversite hastanesinde, Kovid-19 hastalığı geçiren ve iyileşen kişiden aldığımız plazmayı, ilk defa yoğun bakımda entübe hastaya naklettik.” ifadesini kullandı.

Tüm hastalara şifa dileyen Ünal, bağışçının, Antalya’daki ilk Kovid-19 hastalarından olduğunu, gönüllü verici olmak istediğini bildirdi.

Ekipte yer alan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alphan Küpesiz de sorunsuz şekilde immün plazma toplayarak, hastaya verilme işini sağladıklarını dile getirdi.

Başarılı bir nakil olduğunu vurgulayan Küpesiz, “Vericiyi, işlemlerin ardından evine uğurladık. Tekrar gönüllü verici olmak istediğini söyledi.” dedi.

Kaynak: http://akdenizdenhaber.com/akdeniz-universitesinde-konvelesan-plazma-tedavisine-baslandi/

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SAÜ’lü 5 Akademisyen Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü Aldı

Sakarya Üniversitesinden 5 akademisyen, Sakarya Teknokent Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında düzenlenen Ödül Töreninde plaketlerini aldı. Sakarya Teknokent’te düzenlenen ödül törenine SAÜ...
- REKLAM -

Öne Çıkanlar

- REKLAM -