Salı, Mayıs 18, 2021

Akıllı monitörler hizmete girdi

İlgili Haberler

Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesinin teknik alt yapısının güçlendirilmesi ve güncellenmesi amacıyla seferberlik başlattı.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, hastaların kan basıncı, kalp atım hızı, kan oksijen doygunluğu gibi birçok veriyi hasta dosyasına elektronik ortamda aktarabilen hasta başı 220 akıllı monitörü EÜTF Hastanesine kazandırdı. Farklı alanlarda Türkiye’nin referans merkezi haline gelen üniversite hastanesine yatırımların devam edeceğini söyleyen Rektör Budak, “Yeni teknolojileri dünyayla aynı zamanda kullanarak üniversite hastanemizi daha güçlü kılıyoruz. Bu yatırımlar akademik çalışmalar açısından da büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Hasta başı vital monitör olarak kabul edilen cihazların 156’sının kliniklerde kullanılmaya başlandığını dile getiren EÜTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sezgin Ulukaya da, “Hastaların sık değerlendirildiği ünitelerde hasta başında, kan basıncı, kalp atım hızı, vücut sıcaklığı ve kan doygunluğu gibi verilerin ölçümünü yapmayı sağlayan cihaz, kaydettiği bilgileri, hastanın elektronik dosyasına Wi-Fi aracılığıyla aktarıyor. Hemşire ve hekimin bu anlamda iş yükünü azaltan cihaz, hastanın bilgilerini elle yapılana göre daha hızlı ve güvenli şekilde elde edip kaydediyor. Hasta bilgilerinin daha iyi izlenmesini ve saklanmasını sağlayan sistem, isteğe bağlı olarak kan hemoglobin düzeyinin sürekli ölçümü, dolaşım dengesi, beyin oksijen satürasyonu, beyin elektriksel aktivitesi takibi gibi farklı fonksiyonlarından yararlanılabiliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ege Ajans-İzmir

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler