Cuma, Aralık 3, 2021

İlgili Haberler

ÇOMÜ Türkiye’de bir ilke imza attı

ÇOMÜ, Türkiye’de bir ilk olarak ortaöğretim kurumlarında Japonca hazırlık sınıfı açılmasında ve Japoncanın birinci yabancı dil olarak öğretiminde İstanbul Ticaret Odası (İTO) Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi (AİHL) ile işbirliği gerçekleştirdi.

Ülkemizde ilk ve tek Japonca hazırlık sınıfının açıldığı İTO Marmara AİHL, en iyi eğitim ve öğretimi sağlamak için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile iş birliği yaptı.

Japonca bilen insan sayısının az olduğu ülkemizde bu dili bilen insanlara ihtiyaç duyulurken Türkiye’de faaliyet gösteren 300’ün üzerinde Japon firması yer alıyor. İş dünyası, ticari ilişkiler ve öğrencilerin mesleki-kariyer planlamaları açısından Japonca bilen insan sayısının arttırılması için 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında LGS yerleştirmelerinde İTO Marmara AİHL 30 öğrenci alarak eğitime başlayacak.

Haftada 28 saatlik Japonca eğitimi görecek olan öğrencilere hem Türk hem Japon öğretmenler eğitim verecek. Öğrenciler; yoğunlaştırılmış ders saatleri, aracı dilsiz eğitim, ders içi ve ders dışı etkinler, Japonya’da dil eğitimi gibi imkanlara sahip olabilecekler.

Bu kapsamda İTO Marmara AİHL Müdürü Mücahit Kıbrıs, Okul Aile Birliği Başkanı Hüseyin Emre Yüksel ve beraberindeki heyet Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ı ziyaret ederek Japon dilinin ortaöğretim kurumlarında birinci yabancı dil olarak öğretilmesi konusunda temasta bulundular.

Görüşmeler sonrasında, lise programında Japonca hazırlık sınıfı açılması ve Japon dilinin birinci yabancı dil olarak lise hazırlık sınıfında haftalık 28 saatlik yoğun programlı öğretiminin gerçekleştirilmesi amacıyla İTO Marmara AİHL ile ÇOMÜ arasında “Eğitimde İşbirliği” Protokolünün imzalanmasına karar verildi.

“Eğitimde İşbirliği” Protokolü, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Türkiye Gençlik Vakfı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, İnsan ve İrfan Vakfı kurucusu aynı zamanda İlim Yayma Vakfı ve 2015 yılından itibaren kurucusu olduğu İbn-i Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekilliği görevlerini de sürdüren Bilal Erdoğan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç ve Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tolga Özşen’in katılımı ile İstanbul’da imzalandı.

Kaynak: https://www.comu.edu.tr/haber-20137.html

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Vize Haftasında Öğrencilere Çorba İkramı

Uşak Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, vize haftası nedeniyle öğrencilere Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesinde çorba...