Cuma, Aralık 3, 2021

İlgili Haberler

Çukurova, en iyi on üniversiteden biri

Center for World University Rankings (CWUR) tarafından hazırlanan “2020-2021 Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralaması açıklandı.

Dünya genelinde 20 bin üniversitenin değerlendirildiği listede Çukurova Üniversitesi ilk 1.000 üniversitesi içinde yer alarak Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesinden biri olarak ilan edildi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversitesi adının dünyanın ve Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında anılması için büyük bir özveri ile çalışan tüm akademik ve idari personel ile öğrencilerine teşekkür etti.

Güçlü akademik kadrosu, gelişmiş fiziki altyapı imkânları ve teknolojik donanımlarıyla başarılarına her geçen gün yenilerini ekleyen Çukurova Üniversitesi bu yıl da yine Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesindeki yerini aldı. Çukurova Üniversitesi, Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi’nin 2020-2021 için yeni listesine göre dünya çapında 20 bin üniversitenin ilk %4,6’sında yer alıyor. CWUR bunun kutlanacak olağanüstü bir başarı olduğunu belirtiyor.

Listeye 10 Türk üniversitesi girebildi

Eğitim ve araştırma sonuçlarını geliştirmek için hükümetlere ve üniversitelere politika önerileri, stratejik bilgiler ve danışmanlık hizmetleri sunan Center for World University Rankings tarafından gerçekleştirilen 2020 – 2021 En iyiler listesinde Çukurova Üniversitesi, bir kez daha dünyanın ve Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında gösterildi. Araştırma sonucuna göre Çukurova Üniversitesi, ilk 1000 listesine girebilen en iyi 10 Türk Üniversitesinden biri olarak 9. sırada yer aldı (http://cwur.org/2020-21.php). CWUR’ un geçen yılki listesinde ise Çukurova Üniversitesi 10. sırada yer almıştı. Türk Üniversiteleri ilk 10 sıralaması aşağıdaki gibi oldu.

2020– 2021 yılı dünya sıralaması

1) Ortadoğu Teknik Üniversitesi [571] (73.5)

2) Hacettepe Üniversitesi [636] (72.9)

3) İstanbul Üniversitesi [644] (72.8)

4) Boğaziçi Üniversitesi [645] (72.8)

5) Ankara Üniversitesi [659] (72.7)

6) İstanbul Teknik Üniversitesi [678] (72.5)

7) Ege Üniversitesi [810] (71.5)

8) Gazi Üniversitesi [826] (71.4)

9) Çukurova Üniversitesi [905] (70.9)

10) Bilkent Üniversitesi [910] (70.8)

Sıralama yedi kriterle belirlendi

Center for World University Rankings her yıl dünyadaki üniversiteleri belirli kriterlere göre değerlendirip, puan vererek sıralamaya tabi tutuyor. CWUR, sıralama için eğitim kalitesi, mezun istihdamı, fakülte kalitesi ve araştırma performansı gibi dört temel nesnel göstergeye dayanan, 7 faktör üzerinden değerlendirme yapmaktadır. Bu faktörler; eğitimin kalitesi (%25), mezunların iş bulma oranı (%25), öğretim kadrosunun kalitesi (%10), araştırma sayısı (%10), yüksek kalitede yayın sayısı (%10), dışarıdaki etki (%10) ve üniversitenin yayınladığı yüksek kalitedeki makalelerden yapılan alıntı sayısı (%10) dır. CWUR değerlendirmede kullandığı bilgileri kendisi toplamaktadır. Üniversiteler, öğrenme ortamına ve araştırmaya eşit önem verilerek akademik performanslarına göre analiz edilip, sıralanmaktadır. CWUR’un bu yılki değerlendirmesi dünya çapında 20 bin üniversiteyi kapsıyor ve bu haliyle küresel olarak yapılmış en kapsamlı akademik değerlendirme niteliği taşıyor.

Rektör Prof. Dr. Kibar, “En büyük gücümüz çalışanlarımız ve öğrencilerimiz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Center for World University Rankings tarafından hazırlanıp yayınlanan ‘2020–2021 Dünyanın En İyi Üniversiteleri’ listesinde Çukurova Üniversitesinin yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Kibar, “Çukurova Üniversitesinin bugün gelinen noktada akademisyen, öğrenci ve çalışanlarından aldığı güçle Dünyanın En İyi Üniversitesi listesine giren 10 Türk Üniversitesinden biri olmasından gurur duyuyorum. En büyük gücümüz akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz. Çukurova Üniversitesi adının Dünyanın ve Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında anılması için aralıksız, büyük özveri ile çalışan akademik ve idari personel ile öğrencilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Dünya üniversitesi olma hedefimizde kararlıyız”

Çukurova Üniversitesinin daha kaliteli, daha modern, öğrenci merkezli eğitim verme, nitelikli araştırma yapma ve dünya üniversitesi olma hedefinde kararlılıkla ilerlediğini vurgulayan Prof. Dr. Kibar, “Çukurova Üniversitesi daha nice başarılarla varlığını sürdürmeye devam edecektir” dedi.

Kaynak: https://habermerkezi.cu.edu.tr/haber-detay/1998/gelenek-yine-bozulmadi-cukurova-universitesi-bir-kez-daha-en-i-yi-turk-universitelerinden-biri-i-lan-edildi

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Vize Haftasında Öğrencilere Çorba İkramı

Uşak Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, vize haftası nedeniyle öğrencilere Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesinde çorba...