Perşembe, Temmuz 29, 2021

Deprem Bilim Kurulu önerisine TÜBİTAK’tan destek

İlgili Haberler

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) tarafından hazırlanan ön
rapor, DEÜ Rektörlüğünde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandalcı’nın katılımıyla düzenlenen toplantıda ele alındı.

Raporda açıklanan ‘Deprem Bilim Kurulu’ oluşturulması önerisine destek verebileceklerini belirten TÜBİTAK Başkanı Mandalcı, İzmir’in yürütülecek çalışmalarda pilot bölge olabileceğini vurgularken; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise üniversite olarak bu alandaki çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini söyledi.

TUBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Osman Okur ile çok sayıda bilim insanının da yer aldığı toplantıda hazırlanan raporu dikkatle dinleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandalcı, Deprem Bilim Kurulu önerisine sıcak yaklaştıklarını; bu konudaki girişim ve gayretleri destekleyebileceklerini söyledi. Yaşanan felaketten duydukları üzüntüyü dile getiren ve acıların sarılması için ellerinden geleni yapacaklarını aktaran Mandalcı, deprem konusunda yürütülecek çalışmalarda İzmir’in pilot şehir olabileceğini; bu noktadaki bilimsel çalışmaların da son derece önemli olacağına işaret etti.

Deprem bilincine vurgu yapıldı

Depreme ilişkin bulguları paylaşan ve rapordaki önerileri aktaran DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ise toplumsal bilincin önemine dikkat çekerek, “Toplum olarak deprem konusunda bilinçli davranmamız şart. Bu yüzden de bilimsel veriler ışığında gerekli çalışmaları yapmamız; deprem olmadan önce depremin zararlarını azaltmaya yönelik önlemleri almamız gerekiyor. Bu bağlamda çocuklarımızın eğitim hayatları boyunca doğayı tanımaları ve anlamalarına yönelik dersler görmeleri; şehirlerin yerleşime uygunluk değerlendirmelerinin yerbilimsel veriler ışığında düzenlenmesi; belediye ve yerel yönetimler gibi uygulayıcı kurumlarda deprem araştırmalarında uzman jeoloji ve jeofizik mühendislerini istihdam edilmesi hayati derecede önem taşıyor” dedi. Toplantıda ayrıca DAUM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürkan Özden, DEÜ Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Utku ve DEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Özgür Özçelik ise raporla ilgili teknik açıklamalarda bulundu.

Öneriler sıralandı

Raporda yer alan öneriler ise özetle şu şekilde sıralandı: Uluslararası ölçekte bir fay yasasının hazırlanması, hendek tabanlı paleosismoloji çalışmalarına ağırlık verilmesi, Türkiye’deki güncel kabuk deformasyonlarının diri fay ölçeğinde sürekli izlenebilmesi için jeodezi çalışmalarına dayalı GPS istasyonlarının sayısının arttırılması, deniz altındaki diri fayların haritalanması, büyükşehir belediyelerinde Jeoloji Dairesi Başkanlığının kurulması, Türkiye Jeolojik Araştırmalar Kurumu (TÜRKJAK) adı altında yapılanmaya gidilmesi, Deprem Bilim Kurulu kurulması, Deprem Master Planlarının ilgili kurum ve halkın katılımıyla hazırlanması.

Kaynak: DEÜ

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Neden SAÜ İşletme Fakültesi?

Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen SAÜ Doğru Tercih programının bu haftaki konuğu SAÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr....