Salı, Eylül 28, 2021

İlgili Haberler

Egeli akademisyenlerin geliştirdiği cihaz patent aldı

İZMİR  (Ege Ajans)- Egeli akademisyen Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç ve ekibinin geliştirdiği ciltteki sinir uçlarını etkileyerek batma hissi oluşturan kumaşların yüzeylerindeki tüylerin batma kuvvetini ölçen  “Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı” patent almaya hak kazandı. Ege Üniversitesi (EÜ) Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi (TEKAUM) Müdür Yardımcısı ve Emel Akın Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç ve ekibinin geliştirdiği, Prof Dr. Nilgün Özdil’in araştırmacısı olarak destek verdiği TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında geliştirilen ve patent başvurusu yapılan “Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı”, ulusal patent başvurusu alarak tescillendi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, öğretim üyesi Doç. Dr. Süpüren Mengüç’ü makamında ağırlayarak tebrik etti. Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz, hem eğitim hem de Ar-Ge faaliyetlerinde kalitesi tescillenmiş bir kurumdur. Göreve geldiğimiz günden itibaren üniversitemizde bir araştırma ve inovasyon seferberliği başlattık. Türkiye Patent Raporunun verilerine göre patent tescilleme oranı en yüksek üniversiteyiz. Devletimizin kalkınma hamlesi doğrultusunda üniversitelerin geliştirdiği ürünleri patente dönüştürerek ticarileştirmesi büyük önem arz ediyor. EÜ ailesi olarak yaptığımız özverili çalışmalar neticesinde YÖKAK tarafından 5 yıllık tam akreditasyon alan Türkiye’deki tek yükseköğretim kurumu olduk. İşte böylesi büyük bir başarıda hocalarımızın bilimsel bilgilerini ürüne dönüştürdükleri projelerin patent başvurularının tescillenmesi bizler için üniversitemizin kalitesini görünür kılıyor. Hocamızı ve ekibini üniversitemize sağladığı katkılardan ötürü ve geliştirdikleri cihazla topluma fayda sağlayacak projeler ürettikleri için tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Bazı kumaşların insan cildindeki sinir uçlarını etkileyerek batma hissi oluşturduğunu söyleyen Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç, “Bazı kumaş türleri kişilerde kaşınma hissi oluşturabiliyor. Bu önemli sorun karşısında geliştirdiğimiz  cihazımızda, kumaş yüzeyinde bulunan ve batma hissine sebep olan liflerin oluşturduğu batma kuvvetinin çok hassas bir yöntemle ölçüyor. Cihazımız için yurt dışı PCT başvurusu raporu da olumlu sonuçlandı ve patent başvurusunda ülke girişleri aşamasına gelindi” diye konuştu.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Gelişen teknolojiler gazeteciliği değiştirdi

Gazetecilik, gelişen teknoloji ile birlikte yeni çağa ayak uydurarak dijitalleşti.  Gazeteciliğin, sayısal loto sonuçları açıklandığı an haber sitesine girme...