Cuma, Eylül 24, 2021

İlgili Haberler

İmmün Plazma Tedavisinde İlk Bağış

Trakya Üniversitesi Covid-19 ile mücadeleye katkı sunmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonu ve Türk Kızılayı’nın yürütücülüğünde “immün plazma” elde edilmesine yönelik önemli bir gelişme yaşandı.

Trakya Üniversitesi Hastanesi, Covid-19 tedavisinde kullanılacağı duyurulan “immün plazma” konusunda ilk bağışını 28 Nisan tarihinde aldı. Trakya Üniversitesi Hastanesi bu sayede, İl Sağlık Müdürlüğü’nün koordinasyonu doğrultusunda, Covid-19 bağışıklığı kazanmış kişiler arasından gönüllü bağışçı havuzunun oluşturulması, bağışçılardan güvenli şekilde immün plazma toplanması ve ihtiyacı olan hastalara ulaştırılması ile ilgili önemli bir çalışma başlatmış oldu. 

Trakya Üniversitesi Hastanesi bünyesinde başlatılan uygulama ile Covid-19’a karşı mücadelede kullanılacak “immün plazma”nın Edirne’deki ilk bağışçısı, yine Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde görevli bir hekim-öğretim üyesi oldu. Covid-19 tedavisi tamamlanan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli hekim-öğretim üyesi, hastanenin Terapötik Aferez Ünitesi’ne gönüllü olarak başvurarak, plazma bağışında bulundu.

Tanı ve tedavinin ardından test sonuçları “negatif” çıkmış ve klinik tam iyileşmesinin üzerinden en az 14 gün geçmiş bağışçıyla yapılan ilk immün plazma toplama işlemi, hastanenin Transfüzyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Öğr. Üyesi H. Onur Kırkızlar’ın yönetiminde, Teknik Sorumlu Sağlık Teknisyeni Atacan Keskin, Sağlık Teknisyeni Mustafa Konak, Sağlık Teknisyeni İnci İşbilen ve Hemşire Saniye Yürük tarafından gerçekleştirildi. Uzun süre, Bölgesel Kan Merkezi ve Terapötik Aferez Merkezi olarak da hizmet veren Trakya Üniversitesi Hastanesi, Türk Kızılayı’nın Edirne’de, terapötik aferez yapabilen Kan Bağışı Merkezi bulunmaması nedeni ile İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde, gönüllü bağışçıların immün plazma bağışı yapabilecekleri bir merkez olarak görev yapacak.  Gönüllüler tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne yapılan başvuruların Trakya Üniversitesi Hastanesi’ne yönlendirilmesiyle, Terapötik Aferez Merkezi’nde, iyileşerek bağışıklık kazanmış olan kişilerden alınacak kan örnekleri, aferez yöntemiyle plazmaya ayrılacak ve gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi amaçlı kullanılmak üzere saklanacak. Koronavirüsü yenerek iyileşen ve bağışçı olmak için gerekli şartlara uyan tüm vatandaşlar, immün plazma tedavisi için kan bağışında bulunmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurabilecek. 

İmmün Plazma Tedavisi Hakkında

Herhangi bir hastalıktan iyileşmiş kişilerin kanından elde edilen plazmalar, tarih boyunca aşının ilk öncülü olarak kabul edilmiştir. İmmün plazma tedavisi, 1900’lerin başından bu yana tıp camiasında bilinen ve uygulanan bir yöntem olup, geçmişte dünyayı etkisi altına alan SARS, MERS, Ebola, Kuş Gribi gibi salgınlarda da uygulanmıştır.

Kaynak: Trakya Üniversitesi

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

‘Biz hazırız öğrencilerimizi bekliyoruz’

SUBÜ’de 2021-2022 Akademik Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurulda bir sunum gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, yüz yüze başlayacak...