Çarşamba, Ekim 20, 2021

İlgili Haberler

Maaş gibi burs

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, 2016-2017 eğitim öğretim yılından beri ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimi ve refahı için önemli olan alanlara öncelik tanımak suretiyle belli lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere “YÖK Destek Bursu” veriliyor. Bu yılki üniversite tercihlerinde de Yükseköğretim Kurulunca, tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı programlarla, maden, tekstil ve deri mühendisliğini seçen öğrenciler, gerekli şartları taşımaları halinde geri ödemesiz burs ile desteklenecek.

Tercih döneminde olan öğrencilere yönelik açıklamalarda bulunan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş YÖK’ün destek burslarına devam ettiğini belirterek, “Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ile Ziraat Fakültesinin tüm bölümlerinde YÖK Destekleme Bursu var. Bu burslar geri ödemesiz ve aylık 800 TL. Tercih döneminde olan öğrencilerimiz bunları dikkate almalıdır. Tercih yapacak öğrencilerimiz, hem Uşak Üniversitesi web sayfasından (www.usak.edu.tr) hem de YÖK’ün hazırladığı Yükseköğretim Atlasından (https://yokatlas.yok.gov.tr/ ) üniversite, bölüm ve burs bilgilerine ulaşabilirler.”dedi.

Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliğini Tercih Edecek Öğrencilere Asgari Ücret Tutarında Burs

Yeni YÖK’ün üniversite-sanayi iş birliği kapsamında sanayinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve beceri yetkinliği yüksek insanların yetiştirilmesi ve istihdam odaklı politikaların oluşturulması konusunda sektör temsilcileri ile işbirliği yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Savaş, “Bu kapsamda, YÖK ve sektör temsilcileri arasında protokoller imzalandı. YÖK ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği arasında yapılan protokol kapsamında 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren şartları taşıyan bütün öğrencilere, ilk 5 tercihinden en az birisinin tekstil veya deri mühendisliği olması şartıyla, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme puanına göre burs verilecek. İlk 20 binde olanlara asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret (1828 lira) kadar, tekstil mühendisliğine 20-50 bin ve deri mühendisliğine 20-60 bin arasında yerleşen öğrencilere asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarının yüzde 70’i kadar (1280 lira),  tekstil mühendisliğine 50-80 bin ve deri mühendisliği için 60-100 bin arasında yerleşen öğrencilere asgari geçim indirimi hariç asgari ücret tutarının yüzde 50’si kadar (914 lira) burslar yılda 9 ay boyunca ödenecek. Ayrıca eğitim bursundan yararlanan öğrencilere sektörde çalışma taahhüdü vermeleri halinde ilgili birlikler ve firmalar tarafından en az 5 yıl iş garantisi verilecek. ”şeklinde konuştu.

Güçlü Bir Kadroya Sahibiz

Deri Tekstil ve Seramik alanlarında Uşak Üniversitesinin güçlü bir eğitim kadrosuna sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Savaş, “Tekstil Mühendisliği Bölümümüzde deneyimli bir eğitim kadrosuna sahibiz. Ayrıca, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) alanlarında pilot üniversite olan Uşak Üniversitesi, bu alanlarda Türkiye’de bir ilk olan Tasarım Merkezine sahiptir. Ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle adından söz ettirmektedir. Bu bağlamda Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı hızlı bir şekilde ilerlemektedir.” dedi. Uşak Üniversitesinin yapmış olduğu çalışmalarla, Uşak’ın, bölgenin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağladığına dikkat çeken Rektör Savaş, Uşak’ın, deri, tekstil ve seramik sektörlerinde önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

Üniversite adaylarının, üniversite ve program tercihi yaparken burslara ve program içeriklerine ilişkin detaylı bilgilere Yükseköğretim Program Atlası’ndan ulaşabileceklerini aktaran Rektör Savaş, tercih kılavuzunda Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümüne verilen bursların yer aldığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Uşak Üniversitesi

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler