Salı, Ekim 19, 2021

İlgili Haberler

ODTÜ’den NASA’ya

Doç. Dr. Koray Kamil Yılmaz, NASA “Küresel Yağış Ölçüm Misyonu Bilim Ekibi” üyesi seçildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Koray Kamil Yılmaz “Türkiye ve Akdeniz’in Karmaşık Topoğrafyasında Küresel Yağış Ölçüm Misyonu Dönemi Ürünlerinin Hidrolojik Ekstremleri Modellemeye Yönelik Değerlendirilmesi” adlı projesi ile NASA’nın “Küresel Yağış Ölçüm Misyonu Bilim Ekibi” üyeliğine seçildi.

Proje, uydu tabanlı “Küresel Yağış Ölçüm Misyonu (Global Precipitation Measurement Mission- GPM)”yağış ürünlerinin hidrolojik ekstremlerin (sel ve kuraklık) modellenmesine yönelik olarak değerlendirilmesini amaç ediniyor. Türkiye’deki topoğrafya, deniz-kara dağılımı ve yüksek Anadolu yarımadası gibi coğrafi değişkenlikler, yağış rejimini ve iklimi güçlü bir şekilde kontrol etmektedir. Bu durum, GPM yağış ürünlerinin çeşitli hidroklimatik rejimler üzerindeki performansını ve bunların sel ve kuraklıkların izlenmesindeki kullanımını değerlendirmek ve anlamak için bir fırsat sunuyor.

NASA ve JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) tarafından 27 Şubat 2014’te başlatılmış olan Küresel Yağış Ölçüm Misyonu (GPM), uydu gözlemlerini kullanarak küresel yağmur ve kar yağışını ölçmeyi ve bu ölçümleri insanlığın yararına kullanmayı amaçlamaktadır.

NASA Yağış Ölçüm Misyonu Bilim Ekibi, uydu tabanlı Küresel Yağış Ölçüm Misyonu’nu desteklemek için bilimsel araştırmalar gerçekleştirmektedir. Bilim Ekibi, NASA bilim insanlarından ve NASA tarafından seçilen uluslararası araştırmacılardan oluşmaktadır.

Doç. Dr. Koray Kamil Yılmaz, 2008-2010 yılları arasında NASA ve Maryland Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev yapmıştır. 2019-2020 yıllarında ise TÜBİTAK ve ODTÜ desteği ile Maryland Üniversitesi’nde misafir bilim insanı olarak araştırmalar yapmıştır.

Kaynak: https://basinda.metu.edu.tr/icerik/odtuden/141/doc-dr-koray-kamil-yilmaz-nasa-kuresel-yagis-olcum-misyonu-bilim-ekibi-uyesi-secildi-assoc-prof-koray-kamil-yilmaz-selected-to-be-a-member-of-the-nasa-global-precipitation-measurement-mission-science-team

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler