Pazartesi, Haziran 14, 2021

Trakya Üniversitesi’nden Düsen Kaseinov’a Sürpriz

İlgili Haberler

Temaslarda bulunmak üzere Trakya Üniversitesini ziyaret eden ve Edebiyat Fakültesinde “Abay Kunanbayev Köşesi”nin açılışını gerçekleştiren TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a Devlet Konservatuvarı tarafından bir sürpriz yapıldı. Trakya Üniversitesi Senatosu’nda oy birliği ile alınan karar doğrultusunda Devlet Konservatuvarında TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov adına bir sanat sınıfı tanzim edildi. Keman sanatçısı olan ve Kurmangazi Almatı Devlet Konservatuarında Rektörlük görevi de yapan Kaseinov, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından gerçekleştirilen sürpriz karşısında çok mutlu olduğunu ifade etti.

Açılışta bir konuşma yapan Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Devlet Konservatuvarı Yönetim Kurulu ile Trakya Üniversitesi Senatosu’nda oy birliğiyle alınan karar neticesinde sanatçı kişiliği ve Trakya Üniversitesi ile yakın ilişkileri nedeniyle Düsen Kaseinov adına bir sanat sınıfı açtıklarını belirtti.
Sanatçı kimliğinin yanı sıra akademisyenlik, rektörlük ve bakanlık görevleri yapmış önemli bir isim olan Düsen Kaseinov’u Trakya Üniversitesinde ağırlamaktan ve adına bir sınıf açmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Türk dünyasında tanınan ve sevilen, ülkemizin yanı sıra pek çok ülkeden üstün hizmet madalyası almış önemli bir isim Düsen Kaseinov. Kendilerinin üniversitemizde bulunması anısına tanzim ettiğimiz ve bugün açılışını gerçekleştireceğimiz bu sınıfta, inşallah nice Düsen Kaseinovlar yetişir.” dedi.

Trakya Üniversitesinin sürprizi karşısında çok mutlu olduğunu ve gururlandığını ifade eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, kendisine bu mutluluğu yaşatan Devlet Konservatuvarı ve öğrencileri için özel çalışmalar içerisinde olacağını söyledi.

Orta Asya’dan Balkanlara Müzik Köprüsü

Açılış sonrası TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen Kaseinov, Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer ile mini bir keman konseri verdi. Büyükelçi Düsen Kaseinov Kazak şair Abay Kunanbayev’in “Gözümün Karası” bestesini, Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi ise “Drama Köprüsü” türküsünü seslendirerek Orta Asya’dan Balkanlara müzik köprüsü kurdu.

Protokol tarafından kurdele kesilerek açılışı gerçekleştirilen Düsen Kaseinov Sanat Sınıfı’nda Devlet Konservatuvarından Arş. Gör. Gizem Alkan tarafından kısa bir müzik dinletisi sunuldu. Etkinlik, hediye takdimi ile son buldu.

Düsen Kaseinov Kimdir?

1961 senesinde Tattimbet Karagandı Müzik Lisesi’nde öğrenim hayatına başlayan Düsen Kaseinov; 1965 – 1970 yılları arasında Kurmangazi Almatı Devlet Konservatuarı, 1970-1972 yılları arasında ise Çaykovski Moskova Devlet Konservatuarı’nda öğrenim hayatını sürdürdü.
Yükseköğrenim hayatı boyunca Kazak Radyo ve Televizyon Oda Orkestrası Sanatçısı olarak Kazakistan’ın Almatı şehrinde görev yapan Düsen Kaseinov, 1972 – 1978 yılları arasında ise Kurmangazi Almatı Devlet Konservatuarı’nda Baş Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

İlerleyen yıllarda Meksika Filarmoni Orkestrası Sanatçısı olarak yaklaşık üç sene Meksika’da da görev alan Kaseinov, Kazakistan’a dönüşü ile birlikte bir zamanlar öğrencisi olduğu Kurmangazi Almatı Devlet Konservatuarı’nda, önce Keman Kürsüsü Başkanlığı ardından ise 1997 yılına dek Rektör olarak görev yaptı.

Prof. Düsen Kaseinov, 1997 yılından itibaren Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda Kültür Komitesi Başkanlığı ve Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
2003 senesinde Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı görevine getirilen Düsen Kaseinov, 2004-2005 yıllarında ise Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Özel Yetkili Büyükelçi olarak çalışmalarını sürdürdü.

2003-2008 yılları arasında Kazakistan’ın UNESCO ve ISESCO Milli Komisyonları Genel Sekreterliği görevlerini yürüttü.

2005-2008 yılları arasında Bağımsız Devletler Topluluğu’nda kültürel – sosyal konulardan sorumlu Kazakistan Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak görev yaptı.

Rusya Federasyonu Dostluk Nişanı (2007), Polonya Kültürüne Hizmet Nişanı (2007), Kazakistan Cumhuriyeti Nişanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Nişanı (2013), Türkmenistan Devlet Başkanlığı Mahtumkulu Firaki Madalyası (2015), T.C. Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü (2017) ve Kırgızistan Danaker Devlet Nişanı (2018) sahibi olan Büyükelçi Kaseinov, kariyeri boyunca kültürlerarası yakınlaşma ve ülkeler arası ilişkiler alanında yapmış olduğu katkılar dolayısıyla pek çok ülke ve uluslararası kuruluş tarafından ödüle layık görüldü.

Prof. Düsen Kaseinov, 2008 yılından bu yana Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır.
- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 31 öğretim üyesi alacak

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi  Öğretim  Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma...