Pazartesi, Eylül 25, 2023

İlgili Haberler

ELON MUSK’IN TWİTTER SATIN ALMA KARARI VERDİĞİ AN!

- REKLAM -

Elon Musk’ın twitter satın almasının kesinleştiği haberleriyle hisseler yükselişe geçerken. Herkesin aklında aynı soru var; Musk Twitter’ı Neden Satın Aldı? Ünlü iş insanı, fütürist Esen Ermiş Ertürk ile bu popüler gündemi konuştuk. Sıcağı sıcağına yaptığı analizleri ufuk açıcı nitelikte.

“Sosyal medya genellikle sosyal etkileşim, haber ve bilgilere erişim ve karar verme için kullanılır. Bilgiyi paylaşmak, oluşturmak ve yaymak için olduğu kadar yerel ve dünya çapındaki diğer kişilerle de değerli bir iletişim aracıdır.

Twitter, halka açık bir forumda birden çok taraf arasında iletişimi sağlar ve teşvik eder, böylece müşterilerden ve potansiyel müşterilerden anında geri bildirim almanıza olanak tanır. Twitter’daki iletişim herkesin takip etmesine açık olduğundan, iletişimde açıklığı ve hesap verebilirliği teşvik eder.

Twitter’ın icadı günümüz toplumunu büyük ölçüde değiştirdi. Ünlüleri ve orta sınıfı bir araya getirerek ve sosyal tartışma için yeni alanlar açarak Dünya toplumunun sosyal manzarasını büyük ölçüde değiştirdi.

Musk, Twitter için hisse başına 54.20 dolar teklif etti ve anlaşmasını finanse etmek için 46.5 milyar dolar sağlama planını açıkladı. Twitter’ın hisseleri Pazartesi sabahı şirketin Musk ile bir anlaşmaya yaklaşabileceğine dair haberler üzerine yükseldi. Peki, elektrikli otomobil şirketi Tesla ve havacılık şirketi SpaceX’e zaten liderlik eden dünyanın en zengin insanı neden sosyal medya şirketini satın almak istiyor?

Kendi cümleleriyle “Güçlü sezgisel hissim, azami derecede güvenilir ve geniş kapsamlı kapsayıcı bir kamu platformuna sahip olmanın medeniyetin geleceği için son derece önemli olduğu yönünde” dedi. “Ekonomi beni hiç ilgilendirmiyor”diyen Elon Musk bu sözleriyle anlaşmanın parayla hiçbir ilgisi olmadığını  tekrarlamış oldu.Peki sizce inandırıcı mı? Bu sanırım atacağı adımlarda göreceğiz. Mesela, Trump tekrar kabul edilecek mi? Ücretli kullanımı başlatıp herkes için eşit platformdan toplumsal, ekonomik sınıfsal ayrıma neden olacak mı ? vs…

Tek tweetiyle dogecoin kat kat değerlendiren Musk bence platformun gücünü o an somut olarak gördü ve sanırım twitter ı satın alma kararını o anda verdi. Bir nevi etkisini test etti.Olayı bilmeyenler için özetleyelim; Musk, Shiba Inu cinsi köpeği olan Floki’nin yeni bir fotoğrafını yayınlayacağını açıkladı. Bu tweet’in ardından Dogecoin (DOGE) değil, Elon Musk’ın köpeğinin adına Floki adını vermesinin ardından geçtiğimiz aylarda oluşturulan Floki Inu (FLOKI) isimli altcoin yükseliş yaşadı. Asıl yükseliş Aralık 2021’de oldu Tesla’nın bazı ürünlerinin Dogecoin’le satın alınabilecek duruma getirmek için çalışmalar yaptığını duyuran Musk, Dogecoin’i yüzde 40 civarında pirimlendirdi. 

Şimdi klasik medyanın gücünü koruduğunu iddia edenlerle, sosyal mecraların ticaret ve sosyal yaşam alışkanlıkları için vazgeçilmez olduğunu savunanların kapışmasında yeni bir raund başladı. Sonra ki gelişme küresel siyasetin şekillenmesi için, propaganda araçlarında yapılacak yenilikler olacak.

Bir küçük ekleme yapayım, kapılara flyer yani kağıttan broşürleri saçan pazarlamacıyla, toplu mail pazarlaması yapan zihniyetin aynı olduğunu da unutmayalım bence.Ekonomi de bambaşka bir dönem başladığını görmek istemeyen ülkeler ve şirketler ayrıca siyasi yapılar bu dönemde etkili olamayacak.”

- REKLAM -

Son Haberler