Pazartesi, Temmuz 4, 2022

İlgili Haberler

“Enflasyona, faiz darbesi”

- REKLAM -

Doç. Dr. Atilla Çifter, Merkez Bankası’nın faizi 14’e indirilmesi kararını değerlendirdi.

Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. Doç. Dr. Atilla Çifter, faiz indirimleri ile birlikte döviz kurundaki serbest yükselişin devam ettiğini belirtti. Karar metninde, Eylül 2021’de başlayan faiz indirimlerinin birikimli etkilerinin 2022 çeyreğinde fiyat istikrarına yansıma beklentisi olduğunu söyledi.

Döviz kurundan enflasyona çok yüksek bir etki olacağına dikkat çeken Atilla Çifter, “Döviz kuru ve enflasyon birbirini etkiliyor. Şu anda piyasada satılan ürünlerin dolar maliyeti, büyük oranda 10 TL ve altında. İthal ve yerli ürünlerdeki ithal maliyetinin 15 TL’ye ulaşması ile enflasyona daha fazla etki göreceğiz.” açıklamalarında bulundu.

“Fiyat istikrarında, beklenin tam tersi yönde hareket gerçekleşecek”

Atilla Çifter, 5-6 aylık gecikme ile enflasyondan da döviz kuruna etkinin ortaya çıkacağını ifade ederek, “Bu şekilde Merkez Bankası’nın beklediği fiyat istikrarının tam tersi bir yönde hareket gerçekleşecektir.” değerlendirmesini yaptı.

“2022’de yüzde 30’un bile çok üzerinde bir tüketici enflasyonu görebiliriz”

Atilla Çifter, açıklamal”rına şu şekilde devam etti. “Eylül 2021’den itibaren uygulamaya konan “Cari Açık Odaklı Ekonomi Modeli”, risk primi, döviz kuru ve enflasyon geçişlerini dikkate almıyor. Bu nedenle 10 yıllık tahvil faizi ters yönde hareket ederek yüzde 22’yi aşarken, 5 yıllık kredi temerrüt swap’ı (CDS) 500’e geliyor. 2022’de yüzde 30’un bile çok üzerinde bir tüketici enflasyonu görebiliriz. Yüksek enflasyon ile uzun vadeli ve sürdürülebilir büyüme ve kalkınma olabilme olasılığı da düşük.” dedi.

 

- REKLAM -

Son Haberler

Sel Krizi Nasıl Yönetilir?

Sakarya Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Muhammed Fatih Pekşen sel afeti hakkında bilgilendirmede bulundu. Uluslararası Afet...