Pazar, Ağustos 1, 2021

Düzce’de örnek bahçe

İlgili Haberler

Düzce Üniversitesi örnek bahçesinde tıbbi ve aromatik bitki ekimi gerçekleştirildi.

Sağlık alanında ihtisaslaşma konusu olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ın önemli bir boyutunu temsil eden “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” konusunda yürüttüğü faaliyetleri çeşitlendiren Düzce Üniversitesi, belirli tıbbi bitkilerin şehrimizde yetişme performansının test edilmesi amacıyla, örnek bahçesinde tıbbi bitki ekimi gerçekleştirdi.

Düzce Üniversitesi örnek bahçesinde ilk aşamada; Biberiye, Tıbbi Nane, Limon Otu ve İstanbul Kekiği ekildi. Tıbbi bitki türünün seçiminde hem Düzce hem de kampüsün bulunduğu bölgenin iklim koşulları, nem oranı ve toprak yapısı gibi özellikleri göz önünde bulunduruldu. Düzce’de hali hazırda gönüllü çiftçiler tarafından yetiştiriciliği başarıyla sürdürülen Tıbbi Adaçayı, Tıbbi Kekik, Lavanta, Safran, Şeker Otu (Stevia) ve Melissa gibi tıbbi bitkilere ek olarak, anılan bu tıbbi bitkilerin de çiftçiler adına deneme ekimi yapıldı.

Düzce Üniversitesi örnek bahçesi nisan ayında; Ekinezya, Aynısefa, Kişniş, Anason gibi dikimi bahar aylarında yapılan çiçekli tıbbi bitkilerle genişletilecek.  Elde edilecek ürünlerin analizi Düzce Üniversitesi merkez laboratuvarı DÜBİT’te yapılacak.

Yapılan analiz sonrasında çıkan sonuçlara göre gönüllü çiftçilere katma değeri yüksek, yeni tıbbi bitki önerileri sunulacak.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SAÜ Mezuniyet Programı Belli Oldu

Sakarya Üniversitesi'nin son iki yılın mezunlarını kapsayacak mezuniyet takvimi belli oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören Sakarya Üniversitesi son...