Cuma, Eylül 24, 2021

İlgili Haberler

İlahiyat Fakültesinde açılış dersi yapıldı

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2020-2021 öğretim yılı açılış dersi, fakülte öğretim üyesi Prof. Dr. Erdinç Ahatlı tarafından “Hadis ve Kültür” başlığıyla 7 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Öğr. Gör. İlyas Şanlı’nın Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başlayan programın açılış konuşması, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından yapıldı ve Prof. Dr. Erdinç Ahlatlı’nın konuşmasıyla devam etti.

Konuşmasında “kültür” kavramının tanımıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ahatlı, kültürün hadisle birlikte kullanıldığında insanların günlük hayatta yapageldikleri davranışlarının hadislere dayandırılmasını ifade ettiğini söyledi. Doğrudan ibadetle bağlantılı olmayıp günlük hayatın sıradan akışı içerisinde insanların farkında olmadan yapıp edegeldikleri fakat bunların araştırıldığında Hz. Peygamber’den (s.a.) gelen bir hadise dayanması hususu üzerinde durduğunu ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdığını kaydeden Ahatlı, konuşmasında bu konuda tespit ettiği bazı örnekleri ayrıntılı olarak açıkladı.

Prof. Dr. Ahatlı, konuşması boyunca kulak çınlaması, yeni elbise giyen biri için söylenen “üstünde paralansın” sözü, ölünün arkasından konuşmama, suya ve ekmeğe hürmet edilmesi, düğün ziyafetleri, düğünlerde uygulanan saçı geleneği gibi örnekler üzerinden kültürümüzde bulunan bazı söz ve davranışların hadislerdeki kaynakları hakkında bilgiler verdi. 

Kaynak: SAÜ

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

‘Biz hazırız öğrencilerimizi bekliyoruz’

SUBÜ’de 2021-2022 Akademik Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurulda bir sunum gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, yüz yüze başlayacak...