Pazartesi, Haziran 14, 2021

Modelleme ve teknoloji ilişkisi konuşuldu

İlgili Haberler

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayata geçirdiği Popüler Bilim Seminerlerinin (PBS) 24’üncüsünde Bursa Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Burhan Alveroğlu, “Matematiksel Modelleme ve Teknoloji”  başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi ve Fakülte Bologna Koordinatörü Doç. Dr. Fatih Usta’nın yaptığı online seminerde; Dr. Öğr. Üyesi Burhan Alveroğlu, günümüzde hızla gelişen teknolojiye matematiksel modellemelerin etkilerini anlattı.

Matematiksel modellemelerin hayatın her alanında uygulandığını vurgulayarak sözlerine başlayan Dr. Öğr. Üyesi Burhan Alveroğlu, uzay teknolojisinden, araç teknolojisine, bilgisayar oyunlarının oluşumundan, trafikteki araçların gidişine kadar birçok alanda matematiksel modeller oluşturularak çözümler üretildiğini ifade etti.

Matematiksel modellemelerin çeşitli cebirsel işlemlerden sonra geliştirildiğini ve bu geliştirilen modellemelerle de aynı verilere sahip bir sonraki problemin sonuçlarının bilinebileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Alveroğlu, oluşturulan matematiksel modellemelerle, karşılaşılabilecek benzer problemlerin çözümlenebileceğini dile getirdi.

Bir matematiksel modelleme geliştirebilmek için öncelikle problemin tanımlanması gerektiğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Burhan Alveroğlu, modelleme aşamalarında problemin tanımından sonra değişkenlerin tanımlanması, idealleştirme ve formülasyon çalışmaları yapılarak matematiksel modellemenin hayata geçirilebileceğini katılımcılarla paylaştı.

Deneyi mümkün olmayan, aşırı risk taşıyan ya da deneyi çok pahalı olan fiziki çalışmaların, oluşturulabilecek matematiksel modellemelerle hata payının %0’a yaklaştığının görüldüğünü dile getiren Bursa Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Burhan Alveroğlu, oluşturulan matematiksel modelleme yöntemi ile geliştirilen ürünün ya da çözümün deneme çalışmalarının başarıya ulaşma olasılığını artırdığını ifade etti.

Katılımcılarla bir arda bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Burhan Alveroğlu, kendisine bu fırsatı verenlere ve programa katkı sağlayanlara teşekkür ederek sunumunu sonlandırdı.

21 Aralık 2020’de gerçekleştirilecek olan PBS-25’te “Sosyal Medyada Neden Daha Farklı Davranıyoruz?” başlıklı çalışmasıyla Dr. Bahar Muratoğlu Pehlivan, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

Popüler Bilim Seminerlerini (PBS) https://3b.duzce.edu.tr/b/ays-rhe-qgm internet adresinden takip edilebilir.

Kaynak: Düzce Üniversitesi

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 31 öğretim üyesi alacak

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi  Öğretim  Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma...