Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Ya ağlatmalı ya da güldürmeli

İlgili Haberler

Sinemacı Mehmet Erman, Sakarya Üniversitesine konuk oldu.

İletişim Fakültesinin düzenlediği 6’ncı Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivalinde yapılan “Sinema ve Mekan İlişkisi: Bir Sinema Mekanı Olarak Sakarya ve Hürrem Erman” konulu söyleşiye katılan Mehmet Erman, Yeşilçam’ın yükselişte olduğu 1960’lardan 1970’li yıllara uzanan dönemdeki sinema ve seyirci kültürü hakkında da çarpıcı bilgiler aktardı. Türkiye’de sinema seyircisinin geçmişte olduğu gibi bugün de melodram ve komedi türüne ilgi duyduğunu ifade eden Erman, “En çok bu iki tür izleniyor günümüzde de. Ya ağlatacaksınız ya güldüreceksiniz” dedi.

Film yapımcısı ve sinema işletmecisi amcası Hürrem Erman’ın ve Erman ailesinin Sakarya’daki sinemacılık faaliyetlerini de anlatan Mehmet Erman, 1948 yılında Seyfi Havaeri’nin yönettiği “Damga” filmiyle yapımcılığa başlayan ve gösterime girdiği dönemde gişe rekorları kıran “Vurun Kahpeye” (1964) başta olmak üzere Türk sinemasında çok sayıda tanınmış filmin yapımcısı olan Hürrem Erman’ın yerli sinemaya katkılarından bahsetti.

Mehmet Erman, Erman ailesinin Sakarya’da sinema işletmeciliğindeki öncü faaliyetleri hakkında da bilgi verdi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SUBÜ Senatosu’ndan Filistin’deki zulme tepki

SUBÜ Senatosu İsrail tarafından Mescid-i Aksa çevresi ve yerleşim bölgelerinde Filistinlilere yapılan zulme tepki gösterdi. Senato tarafından yayınlanan bildiride,...