Pazartesi, Eylül 25, 2023

İlgili Haberler

Haliç Üniversitesi, “Haliç X” Uygulamasıyla Online Eğitime Başladı

- REKLAM -

Haliç Üniversitesi, Koronavirüs (Covid – 19) salgını sürecinde Yüksek Öğrenim Kurumu’nun yönergeleri doğrultusunda çok hızlı bir şekilde organize olarak 23 Mart itibarıyla tüm derslerini “Haliç X” adlı uzaktan eğitim platformuna taşıdı.

Hâlihazırda uzatan eğitim platformuna sahip olan, süreç doğrultusunda tüm derslerini bu platforma aktaran Haliç Üniversitesi, süreci sosyal medya hesabı üzerinden de yürüterek öğrencilerini proaktif bir şekilde bilgilendirmiş oldu.

Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih BuluHaliç X’e ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi:

“Haliç Üniversitesi olarak Koronavirüs salgınının duyulmasıyla birlikte öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını gözeterek kampüslerimizdeki tüm alanlarda gerekli hijyen şartlarını sağlayıp dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirdik. Böylesi bir süreçte eğitimin, uzaktan olarak tabir ettiğimiz online platformlara taşınacağını ön görerek YÖK kararı ile birlikte fakültelerimizde okutulan 1803 dersin tamamını Haliç X uygulamasına taşıdık. Bu derslerin 1235 adedini canlı ders ortamında uyguladık. Haliç X’e geçiş yaptığımızı kısa ve net bir video ile sosyal medya hesaplarımızdan öğrencilerimize ulaştırdık. Böylelikle sistemi 23 Mart itibarıyla uygulamaya başlayarak ilk gün 6 bin öğrencimize ulaştık, sistem üzerinde 25 bin işlem gerçekleştiğini gördük. Öğrencilerimizin en çok merak ettiği sınavlar konusunda da teknik ve uygulanabilirlik koşullarını değerlendiriyoruz.”

Derslere Dair Tüm İçerikler Haliç X’te

Haliç X kapsamında derslere ilişkin not, sunum, video vb. içeriklere yine bu öğrenme yönetim sistemi üzerinden ulaşılabiliyor. Canlı yayınlar için Adobe Connect kullanılıyor. Sistem kapsamında video, ses, içerik paylaşımı yapılıp tartışma forumu ve farklı soru çeşitleri bulunurken  test ve ödev araçları ile ölçme ve değerlendirme yapılabiliyor.

Rektör Melih Bulu, öğrencilerle sosyal medya üzerinden sürekli iletişim kurarak onların Haliç-X ile ilgili tüm sorularını tek tek yanıtlarken, Haliç-X platformu üzerinden yapılan animasyon videoları ile öğrencilerin sisteme adaptasyonları kolaylaştırılıyor.

- REKLAM -

Son Haberler