Cumartesi, Mayıs 18, 2024

İlgili Haberler

Her Yönüyle Havsa Kitabı Yayımlandı

- REKLAM -

Mayıs 2022’de Trakya Üniversitesi, Havsa Kaymakamlığı, Havsa Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen ve Havsa tarihinde bir ilk olan “Her Yönüyle Havsa Sempozyumu”nda sunulan bildiriler kitap haline getirildi.

Editörlüğünü Trakya Üniversitesi Havsa MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Tolga Erdoğan’ın yaptığı, Her Yönüyle Havsa Sempozyumunda sunulan bildirilerin yer aldığı kitap, Havsa Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan ve Havsa MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan tarafından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim edildi. Ziyarette, Havsa MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Tolga Erdoğan da yer aldı.

Prof. Dr. Mustafa Tan: Edirne, bitmek tükenmek bilmeyen bir kaynak…

Ziyarette konuşan Havsa MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, Edirne’nin tarihi ve kültürel değerleriyle bitmek tükenmek bilmeyen bir kaynak olduğunu belirterek, “Edirne, zengin tarihsel ve kültürel mirasının yanında ekolojik ve tarımsal yönden de uçsuz bucaksız bir şehir. Yüzyıllardan beri Balkan kültürlerinin kaynaştığı bu coğrafyada yemekleri, konuşma dilleri, gelenek ve görenekleri birbirine benzeyen fakat az çok farklılıklar gösteren kültürler ortaya çıkmıştır. Edirne üzerinde yapılmış binlerce araştırma, yazılmış yüzlerce kitap ve makale vardır. Ancak ilçeler hakkındaki bilgileri derleyen kaynaklar nispeten daha az sayıdadır. Hatta Havsa, İpsala, Lalapaşa, Enez ve Süloğlu gibi küçük ilçelerde basılı kaynaklara çok az rastlanmaktadır. Bu noktadan hareketle hayata geçirdiğimiz sempozyumumuzda sunulan bildirileri derlediğimiz kitabımızın Havsa için önemli bir kaynak olacağına inanıyoruz.” dedi.

Havsa Belediye Başkanı Av. Aydın Balkan da, yerel sorunlara yönelik çözümlerin üretilmesinde yerel tarih, ekonomi ve tarım gibi tüm alanlarda bilgi ve kaynağa erişmenin zorluğuna dikkat çekerek, “Havsa hakkında bu bilgilere ulaşabileceğimiz, sadece yıllar önce kaleme alınmış bir eser mevcut. Bu eksikliği gidermek amacıyla gerçekleştirilen sempozyum ve sonrasında yayınlanan kitap Havsa açısından çok önemli bir boşluğu dolduracak. Gerek sempozyum gerekse kitabın hazırlanması sürecinde desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Havsa MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan’a değerli katkıları nedeniyle teşekkürlerimi sunuyor, sempozyumun geleneksel hale gelmesini diliyorum.” dedi.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: Havsa için gelecek nesillere rehber olacak…

Edirne ve ilçelerinin; henüz keşfedilmemiş ve gün yüzüne çıkarılması gereken değerlerle dolu olduğunu ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bu değerleri ortaya çıkarmak amacıyla Edirne’nin ilçelerini ele alan bilimsel alan sempozyumlar düzenlediklerini söyledi. İpsala ile başlayan ve Havsa ile devam eden sempozyum dizisinde, ülkemizin farklı coğrafyalarından bilim insanları ve araştırmacıların Havsa’yı her açından ele aldığını belirten Rektör Tabakoğlu, “Sempozyumumuzda sunulan bildirilerin derlendiği kitabımızda tarım, coğrafya, ulaşım, sağlık, gastronomi, sosyal ve kültürel konuların yanı sıra kent tarihi açısından vesika niteliğinde bilgiler yer alıyor. Sempozyum sayesinde daha da derinleşen bilgimizin, Havsa’ya ve sahip olduğu değerlere sağlayacağı katkı bizleri heyecanlandırıyor. Bilimsel niteliği böylesine yüksek bir sempozyumun düzenlenmesinde ve Havsa için gelecek nesillere rehber olacak bu külliyatın oluşmasında Belediye Başkanımız Av. Aydın Balkan ve Havsa MYO Müdürümüz Prof. Dr. Mustafa Tan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesinin, İpsala ile başlattığı ve ilçelerin bütün yönleriyle ele alındığı sempozyum dizisinin bir diğer halkası olan Her Yönüyle Havsa Sempozyumu’nun bildiri kitabında ilçenin tarihi, sosyal, çevresel, toplumsal, yönetimsel, ekolojik ve ekonomik boyutları ele alınıyor. Editörlüğünü Prof. Dr. Mustafa Tan ve Öğr. Gör. Dr. Tolga Erdoğan’ın yaptığı kitapta, 62 araştırmacıya ait 44 bildiri yer alıyor.

- REKLAM -

Son Haberler