Cuma, Ağustos 19, 2022

İlgili Haberler

İmmün Plazma Transferi Yapıldı

- REKLAM -

Tüm dünyada görülen, aşısı ve kesin tedavisi olmayan Covid-19 için Sağlık Bakanlığı rehberleri doğrultusunda ilaç tedavisi ve ileri düzey tedavilerden biri olan plazma tedavisi de yapılabilen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde bir başarı daha gerçekleşti.

Pandemi Hastanesi olarak belirlenen ÇOMÜ Hastanesinin Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören 2 hastaya immün plazma transferi gerçekleştirildi. Covid-19 hastalığını yenen ve iyileştikten sonra bağış yapma şartlarını taşıyan uygun kişiler arasından gönüllü olan Özcan Uzguş’tan alınan immün plazma 2 hastaya umut oldu.

Bu İmkân 30 Büyük Şehir Dışında Çok Az Birimde Var

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İmmün plazma; Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş olan hastalardan alınan ve ayrılan bağışık serumdur. Bu bağışık serumunu işlemlendikten sonra özellikle yoğun bakım hasta grubuna damar yoluyla vererek iyileşmeye katkısının olmasını bekliyoruz.

Plazma tedavisi aferez işlemi yapılabilen tüm pandemi hastanelerinde yapılabilir. Aferez işlemi; aferez ruhsatı, aferez cihazı ve aferez teknik ekipmanı ve alt yapısı olan hastanelerde yapılabilmektedir. Aferez yapabilme teknik imkanı 30 büyük şehir dışında çok az birimde vardır. Hastanemizde de ayrıca aferez işlemi yapılabildiği için biz de plazma tedavisi uygulayabilen hastanelerden biriyiz.”

Bu Tedavinin Yapılabiliyor Olması Bizim Açımızdan Mutluluk Verici

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mesut Erbaş ise şunları aktardı:

“Ülkemizde yapılan çeşitli transferler sonucunda elde edilen verelere göre yoğun bakımda yatan özellikle solunum cihazına bağlı hastalarda transfer yapıldıktan sonra ilk bir hafta içerisinde bazı değerlerin ve solunum parametrelerinin düzelebildiği gözlemlenmiştir. Ama her hasta için aynı sonucu veremeyebilir. Çünkü yoğun bakımda yatan hastaların başka hastalıkları da olabiliyor o nedenle her hasta için söyleyemiyoruz ama olumlu sonuçlar alacağımızı umuyoruz. Bu birden hemen olmayacaktır ama tedavimize ilave bir katkı sağlayacağı için bunun yapılabiliyor olması bizim açımızdan mutluluk verici.

Hastanemizde, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Tarafından Verilen Tüm Tedavi Yöntemleri Eksiksiz Olarak Kullanılabiliyor

İmmün plazma tedavisi bu hastaların tedavisi anlamında kesin bir tedavi değil ancak ek bir tedavi yöntemi. Hastanemizde de plazma tedavisi yapılabiliyor olmasının önemi şu; artık hastanemizde yoğun bakımda ya da hastanemizin diğer birimlerinde, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından bizlere verilen tüm tedavi yöntemleri eksiksiz olarak kullanılabiliyor. Bundan sonra da yoğun bakımda yatan diğer hastalar için uygun kriterleri sağlayan hastalar tespit edilip bu hastalara plazma transferi yapılmaya devam edilecek.”

- REKLAM -

Son Haberler

SUBÜ Türk dünyası ile iş birliklerini genişletiyor

SUBÜ; Kazak Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi, Türkiye Manas Üniversitesi ve Kırgız Teknik Üniversitesi ile Uluslararası Akademik İş Birliği Anlaşması...