Cuma, Eylül 29, 2023

İlgili Haberler

İstanbul Üniversitesi Dünya Sıralaması Başarısını Sürdürüyor

- REKLAM -

Yükseköğretim değerlendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) 2023 alan bazlı üniversite sıralamalarını yayımladı. Üniversitelerin akademik itibar, işveren itibarı, makale başına araştırma alıntıları, H-endeksi ve uluslararası araştırma ağı niteliklerine göre sıralandığı değerlendirmede İstanbul üniversitesi (İÜ) iki alanda birinci, beş alanda ikinci oldu.

İki Alanda Lider

Dünya sıralamasında Klasik ve Antik Tarih alanında 51-90 aralığında yer alan İstanbul Üniversitesi, Türkiye’de bu alandaki tek üniversite oldu. 2022 yılında Modern Diller alanında 251-300 aralığında yer alan İstanbul Üniversitesi 2023 yılında 201-300 aralığına ilerleyerek Türkiye’de birinci oldu.

Beş Alanda İkinci Sıra

Beş alanda Türkiye’de ikinci sırada yer alan İstanbul Üniversitesi, dünya sıralamasında Biyoloji alanında 401-450 aralığında; Tıp alanında 251-300 aralığında; Eczacılık alanında 301-350 bandında yer alırken İnsan ve Toplum Bilimleri alanında 281.; Tıbbi Bilimler alanında 309. sırada yer aldı.

Tarım ve Ormancılık ile Sosyal Bilimler ve Yönetim alanlarında Türkiye’de beşinci sırada yer alan İstanbul Üniversitesi, dünya sıralamasında Tarım ve Ormancılık alanında 301-350 aralığında yer alırken, Sosyal Bilimler ve Yönetim alanında 353. oldu. Üniversitemiz değerlendirmeye göre Türkiye’de İşletme alanında 6. sırada yer alırken Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri alanında 9. oldu.

Haber: Ayşe Hilal Ağır​

 

- REKLAM -

Son Haberler

VPN’lerin Eğitim ve Araştırma Amaçları İçin Kullanımı

Sanal Özel Ağlar (VPN'ler), eğitim ve araştırma dünyasında çeşitli önemli roller üstlenir. Özellikle öğrenciler, öğretim elemanları ve araştırmacılar için...