Pazartesi, Aralık 5, 2022

İlgili Haberler

İTÜ UHUZAM Yeni Koronavirüsün Etkilerini Uydu Görüntüleriyle Paylaştı

- REKLAM -

İTÜ bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin ilk uydu yer istasyonu olan Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (UHUZAM), Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkilerini, insan hareketliliğinden kaynaklı değişimleri, hava kalitesi ile ilgili gözlemleri ve Azot dioksit haritalarını kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye’nin ilk uydu yer istasyonu olan İTÜ Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (UHUZAM), yeryüzüne ilişkin iki ve üç boyutlu uydu görüntülerini doğal afetlerden tarımsal ürünlerin gelişimine kadar birçok alanda kullanılmak üzere ilgili birimlerle paylaşmaya devam ediyor. İTÜ UHUZAM, bu kez de Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası uydu aracılığıyla Türkiye’nin havaalanları, meydanları, çok sık kullanılan yollar, sahil yolları ve otobüs terminallerinin öncesi ve sonrası uydu görüntülerini paylaştı.

İTÜ UHUZAM Müdürü Prof. Dr. Elif Sertel tarafından kamuoyu ile paylaşılan görüntülerde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Konya’nın dahil olduğu 5 büyükşehir, uzaydan görüntüleriyle yer alıyor. Görüntüler, Türkiye’deki kalabalık meydanların, sahil yollarının ve işlek caddelerin salgın nedeniyle gözle görülür bir şekilde boşaldığını ortaya koyuyor.

Kaynak: https://haberler.itu.edu.tr/haberdetay/2020/04/21/i-tu-uhuzam-yeni-koronavirusun-etkilerini-uydu-goruntuleriyle-paylasti

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SAÜ’den Araştırma Üniversitesi Olma Yolunda Yeni Bir Adım Daha

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Balta’nın yürütücüsü olduğu “Su...