Salı, Nisan 16, 2024

İlgili Haberler

MUFAM’da Kripto Paralar ve Finansal Teknolojinin Geleceği Konuşuldu

- REKLAM -

Sakarya Üniversitesi Muhasebe ve Finans Araştırma ve Uygulama Merkezince (MUFAM) yapılan “Kripto Paralar ve Finansal Teknolojinin Geleceği” konulu çevrim içi söyleşi 25 Mayıs saat 19.00’da gerçekleştirildi. Hamad Bin Khalifa Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ın sunumu ve Bilecik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümmühan Aslan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlik, Google Meet üzerinden yapıldı.

“FinTech birden çok alana sahip”

FinTech üzerine sektörde donanımlı birini bulmanın zor olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, “Fintech birden çok alana sahip. Paranın antropolojisi, sosyolojisi, davranışsal iktisadisi, gibi birçok konu FinTech ile ilişkilendiriliyor.” dedi.

Özel paralar merkez bankalarını zorlar mı? Para politikasını yapmamızı, finansal istikrarı gerçekleştirmemizi zorlaştırır mı? Soruları üzerinden konuşmasına devam eden Prof. Dr. Aysan, “Finansal piyasada yeni bir ekosistem oluşuyor ve bu sebeple bu konuyu bilen insan sayısı çok az. FinTech bütün bankaların dönüşümü, ödeme sistemleri, finansal piyasaların daha demokratikleşmesi hep Fintech ile ilişkilendirilen konular. Kriptonun yanı sıra bankacılık tarafındaki gelişmelere de bakmakta fayda var.” açıklamasında bulundu.

“Geleneksel bir iş hâline geldi”

Bankacılığın Türkiye gibi sermaye ihtiyacı olan ülkelerde tarihsel olarak en gözde meslekler arasında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, dünya tarihindeki en eski mesleklerden biri olduğuna da değindi. Bankacılığın geçirdiği dönüşüm hakkında konuşan Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, “Banka eskisi kadar kârlı değil. Çünkü çok geleneksel bir iş hâline geldi. Ama teknoloji tarafında bankaların da dönüşmesi gerekiyordu. Artık insanlar faturalarını ödemek için bankaya giderken şimdi gitmiyorlar. Hiçbirimiz bankalara uzun süredir gitmek zorunda kalmıyoruz. Çünkü internet bankacılığı üzerinden hepimiz birçok işimizi yapabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmacı Prof. Dr. Aysan konuşmanın ilerleyen dakikalarında öğrencilerin sorularını cevaplamasının ardından, etkinlik sona erdi. 

izlemek için : https://www.youtube.com/watch?v=bZbQmBHYets

- REKLAM -

Son Haberler