Pazartesi, Aralık 5, 2022

İlgili Haberler

Rektör Savaşan aday öğrencilerle bir araya geldi

- REKLAM -

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih döneminin son günlerinde aday öğrencilerle buluştu.

SAÜ Esentepe Kampüsünde düzenlenen “Rektörle Doğru Tercih” canlı yayın programına Sakarya’da bulunan birçok liseden aday öğrenciler katıldı. Tercih döneminde üniversite adayı öğrenciler ile Türkiye’de ilk kez bir canlı yayın buluşması olan programa katılan öğrenciler, Rektör Savaşan’a merak ettikleri konularda birçok soru yöneltti.

Sakarya Üniversitesinin Sapanca Gölü manzaralı eşsiz kampüsü, uluslararası standartlarda ve sektörle entegrasyonu hedef alan eğitimi, sosyal ve sportif olanaklarıyla Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Savaşan, programda Sakarya Üniversitesinde öğrencileri neler beklediğini anlattı.

SAÜ’de öğrencilerin farklı hedeflerine uyum sağlayabilecek esnek eğitim modeli uygulamaya çalıştıklarını belirten Savaşan, öğrencilerin hedeflerini belirlemeleri ve eğitim süreci boyunca bu hedeflerini takip etmeleri tavsiyesini verdi.

“Öğrencilerimizi sektörle buluşturuyoruz”

SAÜ’de uzun yıllardır başarıyla uygulanan, öğrencilerin bir dönemlerini uygulamalı olarak sektörde geçirebilecekleri ‘3+1’ ve ‘7+1’ uygulamalı eğitim modellerinden bahseden Prof. Dr. Savaşan, “Üniversitemizin Türkiye’de öncülük ettiği bu uygulama ile öğrencilerimiz bir dönem kendini sektör ile buluşturuyor. Bu öğrenciler için büyük bir deneyim. Üniversitemizi tercih edecek öğrencilerimiz hangi alanda olursa olsun sektörle entegre bir şekilde mezun olacak” dedi.

Sosyal ve kültürel faaliyetlere destek

SAÜ’de öğrencilerin sosyal faaliyetlerine de önem verdiklerini ifade eden Savaşan, buna yönelik Sosyal Transkript adını verdikleri bir uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi. SAÜ’nün bu uygulamayı yapan Türkiye’deki ilk ve tek üniversite olduğunu vurgulayan Savaşan, bu yıl ilk kez başlatılacak ‘Öğrenci Ar-Ge Uyumu’ programında da bahsetti. Savaşan, “Üniversitemizin herhangi bir bölümünü ilk 3’te tercih eden öğrencilerimiz, hemen projesi olan öğretim üyelerimizle eşleştirilecek. Öğrencilerimiz araştırmanın ne olduğunu, projenin nasıl yapılacağını ve bu süreçlerin nasıl işlediğini hocalarımızla birlikte görmüş olacak. Bu sayede daha fazla laboratuvar tozu yutmuş olarak mezun olacaklar” diye konuştu. Savaşan, bunların yanında SAÜ’de çok farklı alanlardan 182 tane öğrenci topluluğu bulunduğunu, öğrencilerin istedikleri her alanda kendilerini geliştirebilecekleri bir altyapıyı sunmak istediklerini aktardı.

İlgi alanına sertifika verilecek

Sakarya Üniversitesi olarak bu yıl bir ‘ilgi alanı’ oluşturmayı amaçladıklarına işaret eden Rektör Savaşan, İşletme Fakültesi öğrencilerinin yeterlilikler yanında sertifika sahibi olarak mezun etmek istediklerini söyledi. Savaşan, “İşletme Fakültesine gelen öğrencilerimize fakülte yeterliliklerinin yanında pazarlama gibi ilgi duyduğu alanlarda seçimlik dersler yoluyla sertifika vermek istiyoruz. Öğrencilerimizi ‘İşletme Fakültesi mezunu ama ilgi alanı pazarlama’ şeklinde mezun etmek istiyoruz. Böylece kariyer hedeflerine uygun olarak bir sertifikalandırma yapılmış oluyor” şeklinde konuştu.

Sakarya ili dışından tercih yapacak öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Savaşan, “Sakarya doğal güzelliği ile çok sayıda sanayi bölgesinin içinde olan, İstanbul, Ankara gibi büyük illere yakın ve bu illeri birbirine bağlayan kavşak noktasında bulunan, öğrencilerin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği ancak şehir gürültüsünden uzak kalabileceği niteliklere sahip bir şehir” dedi.

“Değişim programlarıyla dünyaya entegre olacaklar”

Sakarya Üniversitesinin mühendislik alanında Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Savaşan, “Sakarya Üniversitesi, mezunlarının sektör ve dünya ile bütünleşmesi için laboratuvarlarını her yıl yenilemekte ve geliştirmekte, bilişim teknolojilerinden nanoteknolojiye, muhakemeli bilimlerden politikaya geniş bir alanda ve disiplinler arası platformda öğrenci araştırmaları için laboratuvar alt yapısını güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.

Bölümlerde verilen eğitimin dünya ile eşit olduğunun belgesi niteliğinde olan akreditasyon konusunda SAÜ’nün Türkiye’de en fazla akredite olmuş bölüme sahip olduğunu belirten Savaşan, öğrencilerin Erasmus ve Mevlana gibi birçok değişim programından da yararlanabileceğini söyledi. Savaşan, “Türkiye dışa açık bir ülke. Sakarya Üniversitesi, Erasmus değişim programında Türkiye’deki üniversiteler içerisinde yurt dışına en fazla öğrenci gönderen üniversiteler arasında” dedi.

“Kendinize güvenin, ufku tarayın”

Rektör Savaşan, programın sonunda öğrencilere kendilerine güvenmeleri ve hedefleri doğrultusunda çalışmaları gerektiğini tavsiye ederek, “Başarı ve başarısızlıktan dolayı hayat boyu sürecek senaryo ile zihninizi meşgul etmeyin. Ufku tarayın, dünya daha yaşanır bir yer olacak. Bu yolda gençlere birçok görev düşüyor. Gençlerimizi üniversitemize bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: SAÜ

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SAÜ’den Araştırma Üniversitesi Olma Yolunda Yeni Bir Adım Daha

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Balta’nın yürütücüsü olduğu “Su...