Cumartesi, Eylül 23, 2023

İlgili Haberler

Sakarya Teknokent’te Ödül Töreni

- REKLAM -

Sakarya Üniversitesi, Sakarya Teknokent, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Valiliği iş birliğiyle büyük başarılara imza atan Sakarya Teknokent, ortaklara ve katkı sunan yetkililere ödüllerini verdi. Teknoloji ödül töreni, Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Ödül töreninde konuşan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan Sakarya Teknokent’in kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ederek, “İlkler zordur. İşleri başlatmak kolay değildir. Bir birikim oluşmaya başlar. Kurumun potansiyeli oluşmaya başlar ve zamanla oluşan hafıza bizleri bir yerlere taşır. Süreklilik çok önemli. Kurumların tamamının yapması gereken şey, başlatılan işleri sürdürmek ve ileriye taşımaktır.” dedi.

Sakarya Teknokent’in önemini vurgulayan Prof. Dr. Savaşan, “Sakarya Teknokent, genç bir kurum olmasına rağmen özellikle birikimin önemine vararak yeni stratejiler ortaya koydu. Yeni hedefler doğrultusunda adımlar attı.” ifadesini kullandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, “Dünyada refah seviyesi en yüksek olan ülkeler, gelir dağılımı en adaletli olan ülkeler ve demokrasinin en gelişmiş olduğu ülkeler, teknoloji seviyesi en ileri olan ülkelerdir” dedi ve ekledi, “Türkiye’de teknolojiye 2000’li yıllardan itibaren yatırım yapmaya başlandı.”

Teknolojinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Görmüş, “Dijital oyun platformlarının takipçi ve izleyici kitlesini arttıran firmaların değerleri müthiş bir artış gerçekleştirdi” ifadesine ek olarak, “Teknolojiye yatırım yaparsanız, karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.” dedi.

Teknoloji Ödül töreninde konuşan Sakarya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, Sakarya’yı Türkiye bazında değerlendirerek, “Sakarya’da AR-GE merkezleri sayısı 2022 yılı itibari ile 24’tür. 81 il içinde sekizinci sıradayız” dedi ve ekledi, “Ayrıca patent müracaatında Sakarya, Türkiye sekizincisi.” bilgisini paylaştı.

Ödül töreninde Sakarya Teknokent çatısı altında faaliyet gösteren firma temsilcilerine, araştırmacılara ve STK temsilcilerine ödül takdimi yapıldı. Ödül töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

- REKLAM -

Son Haberler