Salı, Nisan 16, 2024

İlgili Haberler

SAÜKAM ve UNESCO Ortak Panel Düzenledi

- REKLAM -

SAKARYA – Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 2018’de ilan edilen ‘Uluslararası Eğitim Günü’ vesilesiyle Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜKAM) ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu desteğiyle ‘kapsayıcı Eğitim ve Eğitimde Eşitsizlikler’ konulu çevrim içi panel düzenledi.

Panel, SAÜKAM Müdürü Doç. Dr. Handan Akyiğit’in modaratörlüğünde tertiplendi. Alanında üç farklı öğretim üyesinin sunum yaptığı panel, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Eğitim İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. Ali Çağatay Kılınç’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Açılış konuşmasının ardından, Doç. Dr. Saime Özçürümez, “Zorunlu Göç Bağlamında Kapsayıcı Eğitim Ekosistemi ve Öğretmenlerin Geçmiş Göç Deneyimi: Kuramlar, Tutumlar ve Etkileşimler” başlıklı sunum yaptı.

Panelin devamında sırasıyla Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK (Erciyes Üniversitesi) “Etkili Sosyal İçerme İçin Kapsayıcı Eğitim” ve Doç. Dr. Bekir S. GÜR (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) “Ulusal ve Uluslararası Göstergeler Işığında Türkiye’de Eğitimsel Eşitsizlikler” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Eğitimde fırsat eşitsizliğinin tartışıldığı panelde, Türkiye ve dünyadaki eğitim sorunlarına ilgi göstermenin eğitim paydaşları için bir vesile olacağı belirtilerek, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için yapılması öngörülen konular tartışıldı.

Panelin kapanış konuşmasını yapan SAÜKAM Müdürü Doç. Dr. Akyiğit, başta kız çocuklarına, göçmenlere, yerlerinden edilmiş kişilere ve mültecilere özel ilgi göstermek; öğretmenleri, velileri destekleyerek etkili, adil ve gerçekçi kapsayıcı eğitime yönelik çözüm önerileri sunulmasını sağlamak için her okulda ‘okul sosyoloğu’ bulunmasının önemli bir başlangıç olabileceği konusunda çağrıda bulundu.

- REKLAM -

Son Haberler