Salı, Nisan 16, 2024

İlgili Haberler

THE 2021: İlk 500’de Türkiye’den Sadece Çankaya Üniversitesi Var

- REKLAM -

THE (Times Higher Education) bu yıl yayımladığı Dünya Üniversiteleri Sıralamasında, ilk 500 arasında Türkiye üniversitelerinden sadece Çankaya Üniversitesi yer aldı.

Üniversitelerin üç ana alanı olan araştırma, etki ve öğretim faaliyetinin kapsayan bu yılki Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Oxford Üniversitesi’nin birinci olurken Koç ve Sabancı Üniversiteleri ilk 600’de, Bilkent, Hacettepe, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ilk 800’de, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Bahçeşehir, Boğaziçi, İstanbul Medeniyet Üniversiteleri ilk 1000’de yer buldu.

1000 ve sonrasında Türkiye üniversitelerinden sırasıyla yer bulanlar şöyle: Atatürk, Atılım, Bezmiâlem Vakıf, Düzce, İstanbul, Karabük, Özyeğin, Yıldız Teknik, Acıbadem, Akdeniz, Aksaray, Anadolu, Ankara, Başkent, Bolu Abant İzzet Baysal, Bursa Uludağ, Çukurova Üniversitesi, Dicle, Dokuz Eylül, Dumlupınar, Ege, Erciyes, Erzincan Binali Yıldırım, Eskişehir Osmangazi, Gazi, Gaziantep, Gebze Teknik, İstanbul Medipol üniversiteleri ile İzmir Teknik Enstitüsü, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknik Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Aydın, İstanbul Bilgi, Kadir Has, Kastamonu, Konya Teknik, Kütahya Sağlık Bilimleri, Uşak, Üsküdar ve Yaşar üniversiteleri.

Boğaziçi Üniversitesi sıralamada düştü

Geçtiğimiz yılın sıralaması ile karşılaştırıldığında Çankaya Üniversitesi ilk 500’deki yerini korurken, Koç Üniversitesi düşüş göstererek ilk 600’e girdi. Hacettepe Üniversitesi ilk 600’deyken, bu yılki sıralamada ilk 800’de yer aldı. İstanbul Üniversitesi de düşüş gösteren üniversiteler arasında.

Boğaziçi Üniversitesi ise geçen yıl ilk 800 içerisindeyken, bu yılki sıralamada ilk 1000’e geriledi.

ODTÜ yükselişte

Geçen yılki THE Dünya Üniversiteleri sıralamasında ilk 1000’de yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bu yıl puanlarında artış göstererek ilk 800’e yükseldi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Bahçeşehir ve İstanbul Medeniyet Üniversiteleri de geçen yıla oranla puanlarını yükselterek bu yıl ilk 1000’e giren üniversiteler arasında yer buldu.

İngiltere ve Amerika üniversitelerinin ilk sıraları paylaştığı sıralamada toplamda 99 ülke/bölge bulunuyor. 27 ülkeden birer üniversite ise ilk 200’e girdi.

THE,  2004 yılından bu yana dünya üniversiteleri hakkında performans verileri ile yükseköğretim kurumlarının misyon ve başarılarının değerlendirmelerini yayımlıyor.

- REKLAM -

Son Haberler