Çarşamba, Temmuz 24, 2024

İlgili Haberler

Üniversite öğrencilerine kayıt dondurma ve erteleme hakkı geldi

- REKLAM -

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ‘önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören bütün öğrencilerimize yönelik “kayıt dondurma ve erteleme” hakkı verilmesini kararlaştırdık’ dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Koronavirüs salgını nedeniyle evlerine dönen bazı öğrencilerimiz, bulundukları yerlerde internet ve bilgisayar temininde sıkıntı yaşadıklarını belirterek uzaktan devam edemedikleri dersler nedeniyle kayıt dondurma hakkı ve bu sürenin azami süreden sayılmamasını istiyorlardı.

Sevgili üniversite öğrencilerimiz, sizlerin talepleri bizler için çok değerli… Bu nedenle talebinizi değerlendirerek önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören bütün öğrencilerimize yönelik “kayıt dondurma ve erteleme” hakkı verilmesini kararlaştırdık.

Öğrencilerimiz talep etmeleri halinde sadece 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı bahar dönemini kapsamak kaydıyla okul kayıtlarını dondurabilecekler. Üstelik bu süre azami süreden sayılmayacak. https://yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/erteleme-ve-kayit-dondurma-hakki.aspx…

Ayrıca tez savunma ve yeterlik sınavları “denetlenebilir olma ve kayıt altına alınmak” şartıyla video konferans gibi dijital imkânlar ile yapılabilecek. Tez döneminde eğitime uzaktan devam edebilme ya da kayıt dondurma talebine tez danışmanı ve üniversite karar verecek.

Tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde salgının etki süreci dikkate alınacak. Üniversitenizin kararı ile erteleme imkânından da yararlanabileceksiniz. Bu süreçte azami süresi bitenlere eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilecek’ açıklamalarını yaptı.

YÖK’TEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT DONDURMA​ VE ERTELEME  HAKKI

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan yeni kararla, koronavirüs salgını nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin talep etmeleri halinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilmesine; tez savunma ve yeterlik sınavlarının ise denetlenebilir olma ve “kayıt altına alınmak şartıyla” video konferans gibi dijital imkanlar ile yapılabilmesine olanak sağlandı.

Yükseköğretim Kurulunca, rektörlüklere gönderilen yazıda, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmaması yönünde alınan karar hatırlatıldı.

Bu kapsamda üniversitelerde eğitim, sadece uzaktan öğretim, açık öğretim ve dijital öğretim yöntemi ile yapılacak ve derslerin teorik kısımlarının gerekli teknik alt yapı ve yeterliğe sahip olmaları halinde uzaktan ve dijital öğretim yöntemle yapılması konusunda üniversiteler yetkili olacak.

Yazıya göre, küresel salgın nedeniyle ikametgahlarına dönen bazı öğrenciler, bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayar temini gibi olanakları sağlamakta zorlandıklarını belirterek YÖK’ten, uzaktan devam edemedikleri dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Yükseköğretim Kurulunun dünkü toplantısında, Kovid-19 küresel salgınının bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması ve bazı öğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı da göz önünde bulundurularak bazı yeni kararlar alındı.

Buna göre, koronavirüs salgını nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler, talep etmeleri halinde 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Kayıt dondurulan süre, azami süreden sayılmayacak.

Lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerin tez döneminde öğretimlerine uzaktan devam edebilmelerine ya da kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanamayacaklarına, tez danışmanın görüşü alınarak üniversite yönetim kurulunca karar verilecek.

Bu süreçte tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilecek.

– Sınav tarihlerinin belirlenmesinde salgının etki süreci dikkate alınacak

Tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde salgının etki süreci ve öğrencinin şartları dikkate alınacak.

Tez savunma ve yeterlik sınavları, “denetlenebilir ortam ve şartlarda gerçekleştirilmesi ve kayıt altına alınması şartıyla” dijital imkanlar ile yapılabileceği gibi öğrenciler, bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabilecek.

YÖK yetkilileri, tez öğrencilerinin savunma ve yeterlik sınavlarının dijital imkanlar ile yapılmasında video konferans ve diğer canlı bağlantı teknolojilerinin kullanılabileceğini belirtti.

Bununla birlikte öğrencilerin bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabileceğine karar verildi.

YÖK’ün kararları, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı bahar dönemi ile sınırlı olacak.

Son Haberler

SEO ve SEO Hizmeti Nedir?

Dijital pazarlamanın en önemli bileşenlerinden biri olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmasını...