Salı, Nisan 16, 2024

İlgili Haberler

Uşak Üniversitesi Yenilikçi Fikir ve Projeleri Bir Araya Getirmeye Devam Ediyor

- REKLAM -

Uşak Üniversitesi tarafından ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO), Zafer Teknopark işbirliği ile düzenlenen “Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) 2. AR-GE ve Tasarım Proje Pazarı” 13 Ekim tarihinde başladı.

Etkinliğini açılış konuşmasını yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ve Zafer Teknopark işbirliğinde düzenledikleri, proje pazarının ikincisini gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Bu tarz etkinlikleri son derece önemsiyoruz. Çünkü yerli ve yabancı pazarda kalıcı şekilde yer bulmak için proje pazarı etkinlikleri büyük önem taşımaktadır. Uşak Üniversitesi olarak etkinliğin ikincisini düzenlemekten dolayı mutluyuz. Yaptığımız çalışmalarla üniversitemizin ülkemizdeki önemli girişimci/yenilikçi üniversiteler arasındaki yerini almasını sağlıyoruz.’’ dedi.

Proje Pazarına Yoğun İlgi

Etkinlik süresince, deri, tekstil, malzeme, elektronik, yazılım, biyomedikal ve bilgi teknolojileri gibi farklı alanlardan toplam 79 proje sunumu yapılacağını aktaran Prof. Dr. Savaş, ‘‘Sizlere gösterdiğiniz ilgi ve katılımdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Proje pazarımız, özellikle projelerin alıcı bulması, yatırımcılarla buluşturulması, ticarileşme potansiyeli olan projelerin keşfedilmesi açısından faydalı olmaktadır. Dereceye giren projeler son gün açıklanacak olup ödül alan, almayan tüm projeler çalışmanın ve emeğin ürünüdür, her biri bizim için çok değerlidir. Bu çalışmaların artarak devam etmesini, üretkenliğin sürekli olarak artmasını diliyoruz. Başta etkinliğimizin paydaşları Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) ve Zafer Teknopark olmak üzere, ülkemizin önemli markalarından olan Vestel şirketine ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Etkinlik kapsamında sunulacak tüm projelere ticari bir değer olma yolunda başarılar diliyorum. Bu etkinliğe katılan tüm proje sahiplerini şimdiden tebrik ediyor, güzel ve verimli bir etkinlik geçirmenizi diliyorum.” şeklinde konuştu.

Üniversite Sanayi İşbirliği Perçinleniyor

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü ve Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karakaş etkinliğin paydaşlarından biri olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu tür etkinliklerin akademisyenleri, sanayicileri ve öğrencileri bir araya getirerek üniversite-sanayi işbirliğini geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Karakaş, etkinliğe katılan tüm proje sahiplerine başarılar diledi.

Nitelikli Büyüme Önemli

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Selim Kandemir etkinlikte yaptığı konuşmada, günümüzde nitelikli büyümenin bilgi ekonomisi ve inovatif ürün geliştirme ile mümkün olduğuna dikkat çekerek AR-GE faaliyetlerine yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Bu tür etkinliklerin üniversite-sanayi ortaklığında proje çalışmalarını arttırdığını söyleyen Kandemir, etkinliğin Uşak ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diledi.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ise Uşak Üniversitesi, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) ve Zafer Teknopark işbirliği ile düzenlenen ve bu yıl ikincisi düzenlenen AR-GE ve Tasarım Proje Pazarının hayırlı olmasını temenni ederek, tüm katılımcılara çalışmalarında başarılar diledi.

Nil, “Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) Tasarım Merkeziyle Çalışmalarımız Artarak Devam Edecek.”

Açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacı Vestel Elektronik A.Ş. AR-GE Müdürü Dr. Metin Nil, ‘‘Elektronik Sektöründe Dijitalleşme ve Sürdürebilirlik’’ konulu bir sunum yaptı. Özel sektör, akademi, STK’lar, araştırma enstitüleri olmak üzere tüm paydaşların sürdürebilirlik strateji haritalarını belirlemeleri gerektiğine vurgu yapan Dr. Nil, sunumunda ayrıca Vestel’in AR-GE çalışmalarını anlatarak, startup firmalarına ve öğrencilere verilen desteklerden bahsetti.

Uşak Üniversitesini ve Teknoloji Transfer Ofisini çalışmalarından dolayı kutlayan Dr. Metin, ‘‘Vestel olarak Uşak Üniversitesi Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) Tasarım Merkezi ile de çalışmalarımız olacak. Buradan başta Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş olmak üzere akademisyenlerimize, öğrencilerimize ve proje sahiplerine çalışmalarında başarılar diliyorum.’’ dedi.

Çevrimiçi olarak üç gün sürecek etkinlikte; akademisyen, sanayici ve öğrencilerin yapılacakları proje sunumlarının ardından, 15 Ekim Cuma günü sonuçlar açıklanacak.

- REKLAM -

Son Haberler