Pazartesi, Eylül 25, 2023

İlgili Haberler

Uşak Üniversitesinde Mezuniyet ve Ödül Töreni Coşkusu

- REKLAM -

Uşak Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Ödül Töreni ve ilk defa mezun veren Tıp Fakültesinin mezuniyet töreni 9 Haziran tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Törene Vali Dr. Turan Ergün, Uşak Milletvekilleri Opr. Dr. İsmail Güneş ile Av. Fahrettin Tuğrul, Belediye Başkan Vekili Zeynep Ceylaner, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, İdare Mahkemesi Başkanı İslam Kaya, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Ayhan Karaduman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Taş ile Prof. Dr. Lütfi Özav, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Akdağ, Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Kaya, il protokolü, üniversitemiz fakülte dekanları, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, akademisyenler, dereceye giren 84 öğrenci, Tıp Fakültesinin ilk mezunları olan 46 öğrenci ve aileler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Uşak Üniversitesi Tanıtım Filminin gösterimi ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi Onur Altıntuğ yönetimindeki Uşak Kent Orkestrasının müzik dinletisi ile devam etti.

Tanıtım filminin ardından, mezun öğrenciler adına dönem birincisi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Oğuz Gökhan Aydın ile dönem ikincisi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği öğrencisi Rabia Kılıç birer konuşma yaptı. Dönem birincileri, üzerlerinde emeği olan tüm hocalarına ve ailelerine teşekkür ederek çok çalışmaya devam edeceklerini söylediler.

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş konuşmasına 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladı. Prof. Dr. Savaş “Ülkemizin başı sağ olsun, Allah bizlere böyle bir acıyı bir daha göstermesin. Depremzedelerimize geçmiş olsun diyor, depremin ilk anından itibaren canla başla destek faaliyetlerine katılan başta personelimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Millet olarak el ele vererek yaralarımızı inşallah en kısa sürede saracağız ve eskisinden daha güçlü olacağız. Barınma başta olmak üzere depremzedelerimizin fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarına yönelik ilk günden itibaren üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Şundan emin olunuz ki bir olduğumuz, beraber olduğumuz sürece aşamayacağımız hiçbir zorluk, hiçbir sıkıntı yoktur. Toplumumuzdaki bu güçlü dayanışma duygusu, mutlu bir gelecek için bizlere umut veriyor” dedi.

Rektör Savaş: ‘‘Bu yıl yaklaşık 7 bin öğrencimizi mezun etmenin mutluluğunu ve Tıp Fakültemizin ilk mezunlarını vermesinin haklı gururunu yaşıyoruz.’’

Bu yıl, yaklaşık 7 bin öğrencimizi mezun etmenin ve Tıp Fakültesinin ilk mezunlarını verecek olmasının hep birlikte haklı gururunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Savaş, “Bu yıl meslek yüksekokullarımızdan yaklaşık 2670, fakültelerimizden yaklaşık 4470, diş hekimliği fakültemizden yaklaşık 55 ve ilk mezunlarını vermenin heyecanını yaşadığımız tıp fakültemizden yaklaşık 50 öğrencimiz olmak üzere toplamda 7200 civarında yavrumuzu mezun ediyoruz. Mezunlarımızı, can-ı gönülden tebrik ediyorum. Mezunlarımızın bu yolculuğunda onlara rehberlik etmek, bizim için büyük bir gurur ve onur kaynağı oldu. Uşak Üniversitesi olarak, akademik mükemmeliyet, kişisel gelişim ve toplumsal fayda odaklı bir eğitim sunarak, öğrencilerimizin güçlü, özgüvenli, donanımlı ve bilinçli bireyler olarak yetişmesini amaçlıyoruz. Böylece, toplumumuzun geleceği için gerekli olan nitelikli insan kaynağının oluşmasına yardımcı olarak ülkemizin ilerlemesine önemli bir katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Uşak Üniversitesi olarak yüklendiğimiz bu misyonun farkındayız. Misyonumuz gereği ülkemiz, insanımız ve geleceğimiz için yorulmadan usanmadan çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Rektör Savaş: “Tıp Fakültemiz ilk mezunlarını meslek hayatına uğurluyor.”

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ilk öğrencilerini alan Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesinde ayrı bir heyecan yaşandığını aktaran Prof. Dr. Savaş “Tıp Fakültemiz bugün ayrıca bir mutluluk yaşıyor. İlk mezunlarımızı veriyoruz. Fakültemiz ilk mezunlarını meslek hayatına uğurlamanın haklı gururunu yaşıyor. Bugün “Hekimlik Yemini” ederek mesleğe ilk adımı atacaklar. Allah hepinizin yolunu açık etsin. Milletimize, devletimize ve insanlığa güzel hizmetler yapacağınıza inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Savaş: “Kalitemiz tescillendi. YÖKAK Kurumsal Akreditasyon belgesini aldık.”

Konuşmasında Uşak Üniversitesinin son yıllarda gösterdiği başarılara dikkat çeken Prof. Dr. Savaş şunları aktardı:

“Üniversitemiz 26 binin üzerindeki öğrencisi ve yaklaşık 1200 akademisyeniyle eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başarıyla devam etmektedir. Uşak Üniversitesi ailesi olarak son yıllarda birçok başarıya imza attık. Özellikle son bir yılda bu başarılarımızı taçlandıracak çalışmalar yaptık. Üniversitemiz bu yıl Yükseköğretim Kalite Kurulu’ndan (YÖKAK) kurumsal akreditasyon belgesi almaya hak kazanan 30 üniversiteden biri olmayı başardı. Böylece üniversitemizin eğitim-öğretim, Ar-Ge, toplumsal katkı gibi temel faaliyetleri YÖKAK tarafından tescil edilmiş oldu. Ayrıca, Fen Edebiyat Fakültemizin Coğrafya, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı 5 yıllığına, Arkeoloji, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Sanat Tarihi 3 yıllığına, Eğitim Fakültemizde Türkçe Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği programları ise 3 yıllığına akredite edildi.”

Prof. Dr. Savaş: “Araştırma alanında Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alıyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Savaş, 2023 yılı itibariyle Uşak Üniversitesinin 28 araştırma alanında Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer aldığının altını çizerek, 2 alt alanda da (İçten Yanmalı Motor ve Motor Aktarma Organları ile Dermatoloji alanlarında) Türkiye 2’ncisi olduklarını belirtti.

Uşak Üniversitesi uluslararası sıralamalarda yer almaya devam ediyor.

Uluslararası sıralamalarda yer almaya devam ettiklerini aktaran Prof. Dr. Savaş, üniversite olarak URAP, THE General, THE Impact Rankings, SCImago, Webometrics, UI Green Metric gibi dünyanın sayılı kuruluşlarının sıralamalarındaki başarılarını devam ettirdiklerini söyledi.

Öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri projelerle bizleri gururlandırıyor.

Rektör Savaş, Uşak Üniversitesi öğrencilerinin gerçekleştirdikleri projelerle kendilerini gururlandırmaya devam etmekte olduğunu anlatarak “Üniversitelerde öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerini, projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2209-A Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2022/2 Dönem proje başvuru sonuçlarına göre üniversitemizin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz tarafından toplam 44 proje başvurusu yapılmış ve bu projelerin 30 tanesi desteklenmeye hak kazanmıştır. Bu başarı ile Üniversitemiz TR 33 bölgesinde 2. sırada yer aldı” dedi.

Prof. Dr. Savaş konuşmasında tüm bu başarı tablosunun gerçekleşmesini mümkün kılan akademik ve idari personelin katkılarını vurgulayarak “Akademik ve idari personelimiz, sizler sayesinde bu mezuniyet töreni bizler için bir gurur kaynağı. Sizler, her öğrencinin başarısı için çalışarak, onlara gelecekteki kariyerlerinde rehberlik ettiniz ve onlara güçlü bir temel verdiniz. Bu üniversitenin büyük ailesinin bir parçası olduğunuz için sizlere minnettarım ve takdirlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Mezun öğrenciler ve ailelerine seslenen Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Sevgili mezunlarımız, bugün sizlere sadece bir diploma vermiyoruz. Aynı zamanda sizleri bilgiyle donatılmış, sorgulayan, analitik düşünen ve yaşam boyu öğrenme prensibiyle hareket eden bireyler olarak yetiştirdik. Bu, sizlere üst düzey bir rekabet avantajı ve hayatınız boyunca sürekli gelişmenizi sağlayacaktır. Bugün burada bulunmanızın ve bu başarıyı elde etmenizin ardındaki en büyük destekçileriniz kuşkusuz sevgi dolu ailelerinizdir. Aileleriniz sizin en büyük yol göstericiniz ve ilham kaynağınızdır. Onlar, sizlere sevgiyle ve özveriyle eşlik ederek, eğitiminizdeki her adımda yanınızda oldular. Gece gündüz çalışarak, sizi en iyi şekilde yetiştirmek ve geleceğiniz için en iyi imkanları sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Onların fedakarlıkları, sizlerin başarılarıyla taçlanmış oldu” şeklinde konuştu.

Uşak Milletvekilleri Opr. Dr. İsmail Güneş ile Av. Fahrettin Tuğrul birer konuşma yaparak mezun öğrencileri, akademisyenleri ve ailelerini kutladılar. Mezun öğrencilerin ülkemiz adına hayırlı çalışmalar yapacaklarına inandıklarını ifade ettiler.

Vali Dr. Turan Ergün ise törende yaptığı konuşmada Uşak Üniversitesinin; fiziki alt yapısıyla, 26 bin öğrenci ve bine yakın akademik personeliyle gelişimini büyük ölçüde tamamladığını belirterek ulusal ve uluslararası başarılarıyla Uşak’ın ve bölgenin parlayan yıldızı olduğunu belirtti. Uşak Üniversitesinin son zamanlarda özellikle teknoloji ve araştırma çalışmalarıyla öne çıktığına dikkat çeken Vali Dr. Ergün, Uşak Üniversitesinin gösterdiği başarılarda akademisyenlerin ve öğrencilerin katkıları olduğuna değindi. Bugün ilk mezunlarını veren Tıp Fakültesi öğrencilerini de tebrik eden Vali Ergün “Bugünkü mezuniyet törenimizin ayrı bir anlamı var, Tıp fakültemiz ilk mezunlarını veriyor. Bu yıl mezun olan ve Hekimlik Yeminini ederek mesleğe ilk adımlarını atan hekimlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Sağlık ordumuza güç katacaklarına inanıyorum. Gençlerimizin yetişmesinde emeği geçen başta Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş olmak üzere üniversite yönetimine, kıymetli öğretim elemanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel günde hep birlikte gururlanmamızın en önemli aktörleri olan değerli ailelerimizi kutluyorum. Tüm mezunlarımızı tebrik ediyorum. Sevgili gençler, Uşak Üniversitesi’nde sahip olduğunuz bilimsel düşünce ve buradaki deneyimleriniz sizin yolunuzu aydınlatacak. Unutmayın ki mezun olunca eğitim bitmez. Kendinizi sürekli yenileyin. Yabancı dil öğrenin, akademik anlamda yüksek lisans yapın. Unutmayın, üniversiteyi yüceltenler mezunlarıdır. Sizlerin, devletimize ve milletimize karşı görev ve sorumluluklarınızı en iyi biçimde yerine getireceğinize, gerektiğinde sorumluluk almaktan kaçınmayacağınıza olan inancım tamdır. Cesaretle başladığınız mesleki yolculuğunuzda ve hayatlarınızda hepinize başarılar, mutluluklar dilerim. Yolunuz, bahtınız açık olsun” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, dereceye giren 84 öğrenciye protokol üyeleri tarafından başarı belgeleri verildi. Uşak Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Ödül Töreni, öğrencilerin kep atması ile sona erdi.

Bu yıl Uşak Üniversitesinden yaklaşık 7 bin öğrenci mezun olacak. Fakülte ve Meslek Yüksekokullarının mezuniyet törenleri 21 Haziran – 19 Temmuz tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi ile spor merkezinde gerçekleştirilecek.

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi İlk Mezuniyet Heyecanını Yaşadı

Mezuniyet Ödül Törenin ardından ilk mezunlarını veren Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet heyecanı yaşadı. İlk mezunlar adına fakülte birincisi Emre Sarıkaya konuştu. Sarıkaya, 6 yıl önce hekim olabilmek için çıktıkları yolda, beyaz önlüklerini giydikleri andan itibaren hekimliğin en önemli sorumluluğunun vicdani sorumluluk olduğunu öğrendiklerini söyleyerek üzerlerinde emeği olan tüm hocalarına ve her koşulda desteklerini esirgemeyen ailesine teşekkür etti.

Tıp Fakültesi öğrenci temsilcisi Gökçe Mumcu da bir konuşma yaparak Tıp Fakültesinin ilk öğrencileri olarak 6 yıl boyunca yaşadıklarını aktaran bir sunum yaptı. Sunumun ardından fakülte birincisi Emre Sarıkaya yaş kütüğüne plaka çaktı.

Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Rahşan Ilıkçı Sağkan törenin açılış konuşmasında Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Mert’in mesajını okudu. Mezunlara seslenen Prof. Dr. Sağkan “Sağlık hizmetlerine erişimi geliştiren hekimlik mesleğinin geleceğini şekillendiren seçkin mezunlar grubuna katılıyorsunuz. Bunun toplum nezdindeki önemini ve saygınlığını yaşayarak göreceksiniz. Bu saygınlığın omuzlarınıza yükleyeceği sorumluluğun gerekliliklerini unutmadan meslek hayatınızı sürdüreceğinizden şüphem yoktur. Bizler, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi akademik kadrosu olarak, genç hekimler yetiştirerek aziz milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bugün mezun ederek uğurladığımız genç hekimlerimizin gerek gördükleri her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz. Burada yeri gelmişken bizlere bu olanakları sağlayan sayın rektörümüze, fakülte yöneticilerimize, öğretim üyelerimize, idari personelimize ayrı ayrı teşekkür eder, her birine şükranlarımı sunarım” dedi.

Konuşmaların ardından fakülte birincisi, ikincisi ve üçüncüsüne ödülleri takdim edilerek mezun olan 46 öğrenciye başarı belgeleri verildi. Tören, 46 öğrencinin, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yücel Gültekin tarafından okutulan hekimlik andını okuması ve kep atma seremonisinin ardından sona erdi.

 

- REKLAM -

Son Haberler