Perşembe, Ağustos 18, 2022

İlgili Haberler

Villa İnşaatları Sapanca’yı Tahrip Ediyor

- REKLAM -

Gümüşhane Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi İsmail Çalık ve Kocaeli Üniversitesi Özgür Akgün’ün 2019 yılında yayımlanan makalesinde Sakarya’nın Sapanca ilçesine ilişkin önemli bulgulara yer verildi.

Çevresel sürdürülebilirlik kapsamında yapılan araştırma, turizm faaliyetlerinin etkileri mülakat ve betimsel analiz youlu ile ortaya kondu. Araştırmanın sonucuna göre en fazla tahribatın “ikincil konut” olarak tanımlanan villalardan kaynaklandığı belirlendi. Turizm işletmeleri kaynaklı kısmi bir çevresel tahribat oluştuğu ifade edilen çalışmada ayrıca, sahil alanlarında ve doğal alanlardaki turizm amaçlı yapılaşma kontrol edilmediğinde gelecekte bu durumun risk oluşturabileceği belirtildi.

Turizm faaliyetleri içme suyu kalitesine ve hava kirliliğine neden olmuyor

Sapanca’da turizm faaliyetlerinin ilçedeki içme suyu kalitesine ve hava kirliliğine önemli ölçüde etki etmediği, araştırmanın diğer bir sonucu olarak gösterildi.

Yapılan araştırmada içme suyu kalitesinin azalmasının temel nedeni olarak, ilçedeki su fabrikaları kaynaklı tüketim gösterildi. Hava kirliliğinin ise dolaylı olarak turizmle ilişkilendirilebilen ilçe merkezinden geçen İstanbul-Ankara TEM Otoyolu kaynaklı olduğu ifade edildi.

Aşırı çevresel baskı

Turizm alanları üzerindeki aşırı çevresel baskıların, hassas alanların gün geçtikçe bozulmasına sebep olduğu belirtilen araştırmada, ekonomik nedenlerle tahribatlar görmezden gelinse de bu bozulmanın çevresel maliyeti tüm insanlığı etkileyeceğine vurgu yapıldı.

Özellikle Ortadoğulu turistlerin bölgeyi ziyaret etmeleri ve mesken satın almaları nedeniyle emlak fiyatlarının yükselmesi ve turist yoğunluğu nedeniyle tahammül düzeyinin azalması dikkat çekilen diğer hususlar arasında yer aldı.

Kaynak: http://static.dergipark.org.tr/article-download/3cad/23c9/5449/5e0a0a32d92f4.pdf?

- REKLAM -

Son Haberler

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesine Rekor Sayıda Başvuru

ÖSYM tarafından belirlenen kriterlere göre 2 adet yatay geçiş kontenjanı ayrılan Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesine toplam 51 farklı üniversiteden...