Salı, Nisan 16, 2024

İlgili Haberler

Gelecekte Üniversiteler Nasıl Şekillenecek?

- REKLAM -

Günümüz dijital dünyasının ihtiyaçlarına ve yeni dünya düzeninin gerekliliklerine uyum gösterecek şekilde tasarlanan ve sürdürülebilir eğitim modeli ile öğrencilerini hayata hazırlayan Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, pandemi ile birlikte eğitim sisteminde oluşan yeni modelle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İnteraktif eğitim ve çevrimiçi dersler  yöntemiyle öğrencilerini en donanımlı şekilde geleceğe hazırlamaya özen gösterdiklerini belirten Netkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayfun Turgay, yeni dünya düzeninde “Üniversitelerin Nasıl Şekilleneceğine” ilişkin açıklamalarda bulundu.

Küresel Covid-19 salgını dünyada ekonomik ve sosyal dengeleri yeniden biçimlendirirken yeni çağın eğitim modeline ilişkin beklentileri de değiştirdi. Uzmanlar, bu yeni dünya dönüşümünde eğitim alanında da dijitalleşmenin ve çevrimiçi eğitimin hayatı kolaylaştırıcı etkilerine vurgu yapıyor.

Bu alanda Türkiye’de üniversite eğitiminde öncü bir model öne çıkıyor. Kurulduğu günden bu yana temellerini çağın gerektirdiği şekilde çevrimiçi eğitim üzerine inşa eden Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi bünyesindeki 3 Fakülte ve buna bağlı 9 Lisans ve 3 Yüksek Lisans, toplam 12 program ile eğitim vermeye devam ediyor.

EĞİTİMDE KALİTE TEMEL ÖNCELİĞİMİZ

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi olarak, sürekli gelişen teknolojinin bütünleşmesinden doğan inovatif eğitim metodu ile bilimsel eğitim ve üretime etkin destek sağlayan uluslararası bir üniversite olmayı temel hedefleri olarak belirlediklerini belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayfun Turgay sözlerine şu şekilde devam etti:

“Eğitim esnekliği bizim çok önem verdiğimiz bir konu.  Ancak burada esas dikkat ettiğimiz konu eğitime ulaşımın kolaylığını ve fırsat eşitliğini sağlarken, kaliteli eğitimden de taviz vermemek. Bu sayede öğrencilerimiz kaliteli ve çevrimiçi lisans eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra küresel iş ağına yeterlilikle adım atabiliyor olacaklar.”

ZAMAN ve MEKANA BAĞLI KALMAYAN BİR EĞİTİM MODELİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kurulan, eğitimin Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştiği “İlk Online (çevrimiçi) Türk Üniversitesi” olarak eğitimde dijitalleşmenin öncüsü olduklarını söyleyen Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayfun Turgay açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Ulusal ve uluslararası öğrencileri bünyesinde bulunduran üniversitemiz, kurulduğu ilk günden bugüne kadar dijitalleşme hedefinde hem lokal hem de global fark yaratmaya ve öncü olmaya devam ediyor. 3 Fakülte bünyesinde 9 Lisans ve 3 Yüksek Lisans toplam 12 programı ile pandemi sürecine rağmen eğitim vermeye bir gün bile ara vermedik. Öngörülemez krizler yaşadığımız yeni dünya düzeninde çevrimiçi eğitim sayesinde aksaklık yaşamadan, zaman ve mekan kaygısı olmadan, eğitimin devam etmesinin önemi yadsınamaz bir gerçek.”

DİJİTALLEŞME ÖĞRENCİLERE AVANTAJ SAĞLIYOR

Çağın eğitsel, kültürel ve teknolojik olarak ürettiği değerleri verdikleri eğitimin odağında tuttuklarına dikkat çeken Prof. Dr. Tayfun Turgay: “Tüm dünya bireyleri olarak eş zamanlı yaşamaya çalıştığımız yeni düzende, aynı anda birçok yerde bulunmamız gerekiyor. Eğitim ve iş hayatı arasında seçim yapmak zorunda kalmadan ikisini birlikte aynı anda yürütebilmek dijitalleşmenin bize sağladığı büyük bir avantaj. Biz bu avantajı, eğitim modelimizde uygulayarak akademik eğitimi en üst düzeyde öğrencilerimize ulaştırırken, aynı zamanda kariyer konusunda ufuklarını açmayı da misyon edindik. İnternet kullanım oranının sürekli arttığı, bilgiye ulaşımın kolaylaştığı, mekan ve zaman kavramının giderek soyutlaştığı günümüzde sadece çağı yakalamakla kalmıyor, araştırma ve bilim üretilmesine katkı sağlayacak öncü bir üniversite olarak kendimizi konumlandırıyoruz” dedi.

- REKLAM -

Son Haberler